Начало » Други » Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

Според крипто анализатораAtlas“ крипто пазарът на криптовалути е претърпял фундаментална трансформация. Познатата четиригодишна структура на цикъла – някога считана за надеждна рамка за прогнозиране на бичи периоди и алтсезони – вече не е валидна. В подробна разработка той очерта ключовите промени, които сега определят тази нова ера, оформена от макроикономическите сили, институционалното приемане и променящите се капиталови потоци.

Биткойн се превърна в макроикономически актив

Atlas твърди, че Биткойн вече не е спекулативна технологична инвестиция, а по-скоро клас макроикономически активи на стойност $2 трилиона, възприет от институции и суверенни участници. Големи играчи като BlackRock вече третират BTC като дигитално злато, като търсенето все повече се стимулира от ETF-ите, решения за попечителство и пазари на деривати.

Интересът на суверенните държави също се увеличава, като САЩ създават стратегически резерви, държавите от Близкия изток тихо натрупват, а продажбите на BTC в Германия засилват ролята ѝ на национален актив. Според Atlas тази промяна поставя Биткойн твърдо в категорията на активите, които се влияят от лихвените проценти, инфлацията и глобалните цикли на ликвидност – фактори, които преди това са били чужди на крипто инвеститорите.

Старата ротация на алткойн сезоните е нарушена

В предишните цикли капиталът обикновено се въртеше от Биткойн към Етериум, след това към алткойни с голяма капитализация и накрая към меме монети. Анализаторът твърди, че този модел вече не е приложим. Вместо да преминава предсказуемо през екосистемата, сега ликвидността или излиза изцяло от пазара, или преследва нововъзникващите наръчници с по-голяма скорост и волатилност. Старите алткойни – някога основни за очакванията на алтсезона – са се превърнали в „капани за ликвидност“, предлагайки малко причини капиталът да се върти в остарели проекти без сцепление.

Моделите сега са двигател на представянето

Задвижваните от дребно меме монети се превърнаха в най-последователните токени с най-добри резултати, въпреки че не предлагат традиционни основи. Atlas отбелязва, че представянето все повече се диктува от вниманието и силата на тренда, а не от полезността или технологията. Сега пазарът възнаграждава проекти, които са в съответствие с вайръл теми като изкуствен интелект, токенизирани активи (RWA) и други цикли на хайп. Активите без убедителен замисъл – дори на бичи пазари – вероятно ще бъдат пренебрегнати.

Търговците трябва да се адаптират, за да оцелеят

Според Atlas успехът в тази нова структура изисква промяна в начина на мислене. Трейдърите трябва да третират BTC като макроикономически инструмент, бързо да сменят моделите, когато те се появят, и да избягват да задържат остарели алткойн позиции. Макар че пазарните цикли все още съществуват, те вече не са свързани с предвидими срокове за халвинг или с четиригодишни рестартирания. Вместо това волатилността е по-висока, предсказуемостта е по-ниска, а адаптивността е основният фактор, който разграничава победителите от тези, които остават назад.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорът на JPMorgan с коментар за стабилните монети

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.

16.07.2025 9:50 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Как се генерира доход от притежание на USDC – ето какво трябва да знаем

Ако държим USDC и искаме да увеличим доходността си, Deribit вече предлага награди за отговарящите на условията потребители, които съхраняват USDC на платформата.

16.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kraken стартира американска платформа за крипто деривати

Kraken официално стартира своята регулирана в САЩ платформа за крипто деривати, отбелязвайки важна стъпка към сливането на традиционните финансови инструменти с пазарите на дигитални активи.

15.07.2025 21:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ крипто трендове в дискусиите тази седмица

След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.

15.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.