Венецуела официално прекрати съществуването на криптовалутата си Petro. Представена през 2018 г., тази дигитална валута, подкрепена от петролни резерви, първоначално беше промотирана от президента Николас Мадуро като средство за преодоляване на икономическите предизвикателства в страната и средство за заобикаляне на американските санкции.
Въпреки това още от самото си създаване Petro срещна доста критика и съмнения, като бяха изразени многобройни опасения относно нейната легитимност и ефикасност.
Първоначално въведена като част от стратегията на Венецуела за трансформиране на икономиката ѝ и възстановяване на финансовата стабилност, Petro представляваше новаторска инициатива като първата криптовалута, емитирана от национално правителство, подкрепена от обширните петролни залежи на страната.
Въпреки това, както на национално, така и на международно ниво, Petro трудно намери признание. Потенциалът на валутата като инструмент за финансово освобождаване беше подкопан от липсата на прозрачност и въздействието на икономическите санкции, което попречи на широкото му приемане.
Решението да се прекрати използването на Petro отразява по-широките икономически предизвикателства, пред които е изправена Венецуела. Страната се бори с хиперинфлация, обезценяване на националната валута и последиците от икономическите санкции, които на практика я изолираха от голяма част от световната финансова система.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.