Kraken е първата крипто фирма, която става банка.
Сряда, банковата комисия на Уайоминг гласува да одобри заявката за депозитарна институция със специални цели на базирания в Сан Франциско обмен. Според съветника на дивизията на Уайоминг за банкиране – Крис Ланд – Kraken също ще е първата банка, на която е предоставена харта (за първи път) в щата за първи път от 2006.
“Ставайки банка, ние получаваме директен достъп до федералната платежна инфраструктура и можем да интегрираме банкови функции и опции за финансиране за клиентите,” каза Дейвид Кинитски, управляващ директор в Kraken и CEO на Kraken Financial.
Освен редица нови продукти, Kraken Financial ще даде на Kraken способността да оперира в повече юрисдикции, твърди Кинитски. Борсата вече има регулаторен паспорт за всички щати, без да има нужда да се справя с различните регламенти в щатите.
Kraken очаква основните приходи да дойдат от такси и услуги. Депозитарните институции със специални цели нямат право да дават заеми, като всяка банка трябва да държи 100% от активите си в резерв. Борсата не сподели колко е събрала за заявката си, но Дивизията за банкиране окуражава подателите на заявки да съберат между $ 20 и $ 30 милиона.
Първоначално, Kraken Financial ще играе същата роля като банки от трети страни, с които борсата има текущи взаимоотношения, твърди Кинитски. След време, дъщерното дружество ще стане доставчик на услуги за САЩ, като свързани с Kraken услуги ще бъдат предлагани ‘на задния край’, както се изрази Кинитски.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.