В днешно време, броят на милиардерите в света непрекъснато се увеличава. Докато някои губят милиарди за часове, други ги печелят. В тази статия ще разгледаме един българин, който влезе в тази класация като "милиардер под 30 годишна възраст"
Владимир Тенев е роден през 1986г. в гр. София, България. Още от ранна възраст родителите му го взимат с тях в САЩ. Майка му и баща му са били служители на Световната Банка. Младият Влад расте в столицата на САЩ, Вашингтон, където следва във Висшето училище за наука и техника „Томас Джеферсън“. Тенев е научен да цени по-скоро големите институции, а не предприемачеството.
Дори в едно интервю признава, че на 12 години е направил първата си борсова транзакция – купува акции на Palm, производителят на PalmPilot, и дори печели $1000. Учи докторантура по математика в Станфордския университет, където се запознава с Байджу Бат. Впоследствие пътищата им временно се разделят. Влад прекъсва обучението си и започва академична кариера, а Бат навлиза във финансовия сектор.
Всичко съвпада с финансовата криза през 2009 г., когато Бат се свързва с бившия си съквартирант с предложение да стартират собствена компания. Тенев казва:
Сложихме всичките неща, които притежаваме, в един стар Infiniti Q45 от 1997 г. и пътувахме през цялата страна до Ню Йорк, за да основем малка компания за търговия с акции.
Двамата имат няколко идеи, като едната от тях е да правят софтуер за автоматизиране на борсовата търговия за клиенти като хедж фондове и банки.
През 2011 г. избухва движението „Окупирай Уолстрийт“, което е вдъхновение и за Тенев, и Бат.
Мнозина загубиха доверие във финансовата система. В същото време някои вътрешни хора имаха информация и достъп до инструменти и решения, които останалите нямаше как да използват.
Те в крайна сметка пренасочиха вниманието си към потребителите на дребно, като се стремяха да използват технологиите, дизайна и ценообразуването, за да подбият съществуващите брокери на дребно, като E-Trade и Fidelity.
Започват бързо да наемат разработчици и да развиват продукта, а в края на 2014 г. е пусната и първата версия за iOS, последвана от тази за Android. По-време на конференция Тенев споделя:
Фокусирахме се върху наемането на по-умни от нас. И ги слушахме.
Над 90% от новите фирми в Sil icon Valley въобще не оцеляват, камо ли да продават успешно. Сред стартъп компаниите, които са достигнали оценка от над $1 милиард са имена като Uber, Airbnb, Dropbox и други. През 2013г. двамата състуденти от Станфорд основават Robinhood. През 2017г. компанията се оценява на $1.3 милиарда, след инвестиционен рунд за $110 милиона воден от DST Global и руския милиардер Юрий Милнер. Руснакът участва в капитала на компании като Facebook, Airbnb, Spotify и др.
Отделно в новия инвестиционен рунд се включиха и знаменитости като актьорите Аштън Къчър и Джаред Лето, и изпълнителите Снуп Дог и Джон Леджънд.
Robinhood е успешна фирма, защото „демократизира“ пазар, който дълги години е бил ексклузивен и достъпът до него е бил труден за мнозина. Чрез приложението си за iOS и Аndroid, компанията дава възможност на начинаещи инвеститори да търгуват през смартфона си на борсата дори и с дребни суми. И то без комисиона.
Компанията на Тенев и Бат има основно екип от софтуерни инженери и не се нуждае от обекти, през които да продава услугите си. Което й дава възможност да не взима комисиона. Според основателите досега дружеството е спестило на потребителите си над $500 милиона от такси при транзакции за общо $50 милиарда.
Бат коментира:
Извадихме половин милиард долара от финансовата индустрия и ги преразпределихме сред средностатистическия млад американец. Това е нещо, с което лично аз много се гордея.
Потребителите растат с бързи темпове. Повечето от тях са именно от милениум поколението (поколение Y) – в момента средната възраст на клиентите е 29 години. Създава се и общност – някои от тях обсъждат помежду си инвестиционни стратегии в групи във Facebook и Reddit.
За придобитата популярност на Robinhood, Бат коментира:
Мисля, че истинският „Х фактор“, който накара инвеститорите да поискат да бъдат част от Robinhood е в това, че с доста ограничена работна ръка, компанията успя да представи три напълно нови продукта в рамките на шест месеца.
През май 2018г., Robinhood се оценява на $5.6 милиарда, което прави двамата ѝ собственици милиардери. В началото на 2018г. платформата има 4 милиона потребители – това е повече от онлайн брокера E-trade. На 22 юни 2018г. се съобщава, че Robinhood водят преговори за изкарване на банков лиценз.
В момента в компанията работят по-малко от 200 души. Освен това Robinhood на четири пъти успява да увеличи пазарната си капитализация. Един от инвеститорите при последния рунд е Capital G – дъщерна компания на гиганта Аlphabet.
Влад Тенев е първият българин милиардер. Той е доказателство за това как с много усилия човек може да постигне всичко. България трябва да се гордее, че ражда такива кадри, които освен, че прославят страната водят света към светло технологично бъдеще.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
През 2025 г. крипто пазарът ще преживее бум, а милиардерът и инвеститор Чамат Палихапития смята, че това не е случайно.
Circle, компанията зад популярната стабилна монета USDC, разширява глобалното си присъствие след получаване на важен регулаторен лиценз в Обединените арабски емирства.
Coinbase навлиза по-дълбоко в света на блокчейна и изкуствения интелект с нов 16-седмичен стартъп инкубатор, създаден в сътрудничество с Founders Factory, Animoca Brands и Fabric Ventures.
Токенизираният златен продукт на Tether, XAUT, официално потвърди резервите си, разкривайки покритие от над 246,500 унции злато — повече от 7.7 тона.