НАЧАЛО Други

Кой е Владимир Тенев?

13.11.2018 19:33 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Кой е Владимир Тенев?

В днешно време, броят на милиардерите в света непрекъснато се увеличава. Докато някои губят милиарди за часове, други ги печелят. В тази статия ще разгледаме един българин, който влезе в тази класация като "милиардер под 30 годишна възраст"

Кой е Владимир Тенев?

Владимир Тенев е роден през 1986г. в гр. София, България. Още от ранна възраст родителите му го взимат с тях в САЩ. Майка му и баща му са били служители на Световната Банка. Младият Влад расте в столицата на САЩ, Вашингтон, където следва във Висшето училище за наука и техника „Томас Джеферсън“. Тенев е научен да цени по-скоро големите институции, а не предприемачеството.

Дори в едно интервю признава, че на 12 години е направил първата си борсова транзакция – купува акции на Palm, производителят на PalmPilot, и дори печели $1000. Учи докторантура по математика в Станфордския университет, където се запознава с Байджу Бат. Впоследствие пътищата им временно се разделят. Влад прекъсва обучението си и започва академична кариера, а Бат навлиза във финансовия сектор.

Всичко съвпада с финансовата криза през 2009 г., когато Бат се свързва с бившия си съквартирант с предложение да стартират собствена компания. Тенев казва:

Сложихме всичките неща, които притежаваме, в един стар Infiniti Q45 от 1997 г. и пътувахме през цялата страна до Ню Йорк, за да основем малка компания за търговия с акции.

Двамата имат няколко идеи, като едната от тях е да правят софтуер за автоматизиране на борсовата търговия за клиенти като хедж фондове и банки.
През 2011 г. избухва движението “Окупирай Уолстрийт”, което е вдъхновение и за Тенев, и Бат.

Мнозина загубиха доверие във финансовата система. В същото време някои вътрешни хора имаха информация и достъп до инструменти и решения, които останалите нямаше как да използват.

Те в крайна сметка пренасочиха вниманието си към потребителите на дребно, като се стремяха да използват технологиите, дизайна и ценообразуването, за да подбият съществуващите брокери на дребно, като E-Trade и Fidelity.

Започват бързо да наемат разработчици и да развиват продукта, а в края на 2014 г. е пусната и първата версия за iOS, последвана от тази за Android. По-време на конференция Тенев споделя:

Фокусирахме се върху наемането на по-умни от нас. И ги слушахме.

Над 90% от новите фирми в Sil icon Valley въобще не оцеляват, камо ли да продават успешно. Сред стартъп компаниите, които са достигнали оценка от над $1 милиард са имена като Uber, Airbnb, Dropbox и други. През 2013г. двамата състуденти от Станфорд основават Robinhood. През 2017г. компанията се оценява на $1.3 милиарда, след инвестиционен рунд за $110 милиона воден от DST Global и руския милиардер Юрий Милнер. Руснакът участва в капитала на компании като Facebook, Airbnb, Spotify и др.

Отделно в новия инвестиционен рунд се включиха и знаменитости като актьорите Аштън Къчър и Джаред Лето, и изпълнителите Снуп Дог и Джон Леджънд.

Robinhood е успешна фирма, защото “демократизира” пазар, който дълги години е бил ексклузивен и достъпът до него е бил труден за мнозина. Чрез приложението си за iOS и Аndroid, компанията дава възможност на начинаещи инвеститори да търгуват през смартфона си на борсата дори и с дребни суми. И то без комисиона.

Компанията на Тенев и Бат има основно екип от софтуерни инженери и не се нуждае от обекти, през които да продава услугите си. Което й дава възможност да не взима комисиона. Според основателите досега дружеството е спестило на потребителите си над $500 милиона от такси при транзакции за общо $50 милиарда.

Бат коментира:

Извадихме половин милиард долара от финансовата индустрия и ги преразпределихме сред средностатистическия млад американец. Това е нещо, с което лично аз много се гордея.

Потребителите растат с бързи темпове. Повечето от тях са именно от милениум поколението (поколение Y) – в момента средната възраст на клиентите е 29 години. Създава се и общност – някои от тях обсъждат помежду си инвестиционни стратегии в групи във Facebook и Reddit.

За придобитата популярност на Robinhood, Бат коментира:

Мисля, че истинският “Х фактор”, който накара инвеститорите да поискат да бъдат част от Robinhood е в това, че с доста ограничена работна ръка, компанията успя да представи три напълно нови продукта в рамките на шест месеца.

През май 2018г., Robinhood се оценява на $5.6 милиарда, което прави двамата ѝ собственици милиардери. В началото на 2018г. платформата има 4 милиона потребители – това е повече от онлайн брокера E-trade. На 22 юни 2018г. се съобщава, че Robinhood водят преговори за изкарване на банков лиценз.

В момента в компанията работят по-малко от 200 души. Освен това Robinhood на четири пъти успява да увеличи пазарната си капитализация. Един от инвеститорите при последния рунд е Capital G – дъщерна компания на гиганта Аlphabet.

Влад Тенев е първият българин милиардер. Той е доказателство за това как с много усилия човек може да постигне всичко. България трябва да се гордее, че ражда такива кадри, които освен, че прославят страната водят света към светло технологично бъдеще.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Apple разбива рекорди с обявяването на обратно изкупуване на акции на стойност $110 милиарда

Технологичният гигант Apple обяви монументална програма за обратно изкупуване на акции на стойност $110 милиарда, която е най-голямата в историята на САЩ и надминава предишните ѝ програми за обратно изкупуване на акции на стойност $90-100 милиарда съответно през 2021 г. и 2018 г.

04.05.2024 23:00 2 мин. четене

Илон Мъск превърна Tesla в “меме акции” според икономист

Според икономиста от Калифорнийския университет в Бъркли, Джей Брадфорд ДеЛонг пазарният успех на Tesla зависи от способността на главния изпълнителен директор Илон Мъск непрекъснато да дава обещания, независимо от действителните резултати на компанията.

04.05.2024 21:30 2 мин. четене

Инфлацията в Турция достига невероятните 70%

Инфлацията в Турция, която и без това е сред най-високите в световен мащаб, продължи да се повишава за шести пореден месец, стимулирана от правителствени политики като увеличаване на заплатите въпреки агресивното повишаване на лихвените проценти.

04.05.2024 21:00 2 мин. четене

Правителството на САЩ не може да фалира, защото принтира парите, твърдят от администрацията на Байдън

Администрацията на Байдън неотдавна предизвика полемика с твърдението си, че правителството на САЩ не може да фалира поради способността си да печата пари, както бе разкрито в документален филм, озаглавен „Finding the Money“ (Откриване на парите).

04.05.2024 20:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.