Все повече публично търгувани компании се обръщат към XRP като потенциален резервен актив, което сигнализира за промяна в начина, по който институциите възприемат полезността на дигиталните активи в управлението на финансите.
Според нов доклад на компанията за крипто анализи Messari, през 2025 г. се наблюдава забележим ръст в корпоративните стратегии, включващи XRP – не само като спекулативен актив, но и като средство за съхранение на стойност и ликвидност.
Messari приписва тази тенденция на техническите предимства на XRP, включително ниските транзакционни такси и бързия сетълмент, което го прави привлекателен за приложения в областта на финансите.
Три компании наскоро нашумяха с проучването или стартирането на резерви на базата на XRP. VivoPower, регистрирана на Nasdaq, е отделила $121 милиона за стратегия за XRP резерв, докато Wellgistics Health е събрала $50 милиона за същата цел.
Междувременно Webus International подаде заявление до SEC за осигуряване на $300 милиона дългово финансиране, предназначено за изграждане на стратегически XRP резерв.
Интересът към алткойна се засили след включването му – заедно с Биткойн – в последните дискусии за резервите, свързани с президента на САЩ Доналд Тръмп. Тази асоциация помогна на XRP да се изкачи на преден план в институционалните кръгове.
От Messari предполагта, че това бележи началото на по-широка тенденция, тъй като все повече компании започват да преосмислят как дигиталните активи като XRP могат да бъдат интегрирани в съвременната стратегия за балансиране.
Новият SSK Solana Staking ETF постигна изключителни резултати в първия си ден на търговия, класирайки се в топ 1% на всички ETF-и, според ETF анализатора на Bloomberg Ерик Балчунас.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.