НАЧАЛО Биткойн

Коронавирусът COVID-19 се отрази добре на Биткойн

13.12.2020 20:14 6 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Коронавирусът COVID-19 се отрази добре на Биткойн

Известният финансов историк д-р Найл Фъргюсън казва, че "COVID-19 е добър за Биткойн и за криптовалутите като цяло“.

Малко предистория

Според биографията на уебсайта му, в момента Фъргюсън е старши сътрудник на семейство Милбанк в института Хувър (част от Станфордския университет), който е “мозъчен тръст с публична политика, популяризиращ принципите на индивидуалната, икономическата и политическата свобода“.

Освен това е старши преподавател в Центъра за наука и международни отношения на Белфър в Харвард и гост-професор в университета Цингхуа, Пекин.

Фъргюсън, който беше обявен през 2004 г. за един от 100-те най-влиятелни хора в списание TIME, преподава в Кеймбридж, Оксфорд и Харвард.

През 2008 г. той публикува книгата “Възходът на парите: финансова история на света“. По-късно това беше адаптирано за телевизията като документален филм от пет части, спечелил международната награда “Еми“ за най-добър документален филм през 2009 г.

През юли 2020 г. Фъргюсън разговаря с крипто журналист и водещ / продуцент на подкаст Лора Шин за епизод #181 от силно препоръчителния “Unchained“ подкаст – който беше пуснат на 14 юли – за историята на парите и макро факторите, влияещи върху Биткойн.

Той започна, като говори за своя опит в икономическата / финансовата история:

Както казахте, аз съм историк и прекарах кариерата си, работейки върху финансова история, което всъщност е основната ми компетентност.

Преди много години, твърде много, за да ги преброя, написах докторска дисертация за германската хиперинфлация от 1923 г. и впоследствие написах истории на няколко банкови династии, Ротшилдови и Варбургски, така че това наистина беше моят път да стана академичен историк и през 2008 г. се опитах да сплета много от по-ранната си работа по книга, наречена ‘Изкачването на парите’ …

… тази книга започна, предполагам, като курс на Харвард по международна финансова история до 2006 г. 2007 стигнах до заключението, че трябва да се превърне в книга и че ще има всемогъща финансова криза и ще бъдете доста добър момент, ако мога да го изложа около времето на кризата и достатъчно сигурно, когато приключих … кризата беше вече в ход.

След това той обясни как се е включил в крипто.

Тъй като книгата на Фъргюсън “Възходът на парите“ излезе през същата година като бялата книга на Биткойн (“Биткойн: Електронна система за пари в брой“), която беше публикувана от Сатоши Накамото. ‘Tя не може да бъде включена в книгата‘, но го остави “заинтригуван“ от Биткойн.

На този етап си струва да се отбележи, че на 12 октомври 2017 г. Фъргюсън сподели публикация в блог, озаглавена “Биткойн може да се пукне, но неговата революция ще продължи“, в която той обясни как “алармистите, предупреждаващи за колапс, пропускат истинския потенциал на криптовалутите“.

Тук той разказа историята на това как на 7 октомври 2014 г. той е взел “най-лошото инвестиционно решение“ в живота си, като е игнорирал съвета на 15-годишния си син (Лаклан Дъглас Фъргюсън) да “купи малко Биткойн“.

Фъргюсън казал на сина си, че влагането на пари в нещо, “базирано на някакво странно нещо, наречено блокчейн технология“, е глупава финансова инвестиция, че “от древна Месопотамия парите са били монополизирани от държавите“ и че “правителствата на света са няма да позволят монополите им върху националните валути да бъдат подкопани от валута, която вече се използва за нечестиви цели от престъпници и перачи на пари“.

По това време цената на Биткойн беше $334, а на 12 октомври 2017 г., когато той създаде тази публикация в блога, тя беше $15,150:

Ако бях слушал сина си, щях да повиша доларовата стойност на инвестицията си с коефициент 45 – или щях да направя възвръщаемост на инвестицията от 4,436% … Моралът на историята е ясен: що се отнася до технологиите, обърнете внимание на тийнейджърите.

Връщайки се към интервюто с Шин, Фъргюсън каза, че около 2016-2017 г. той и синът му „започнаха наистина сериозно да мислят за крипто“, че синът му е помогнал значително да подобри разбирането си за Биткойн. До 2018 г. (10-та годишнина от “Изкачването на пари“), той беше заключил, че е “много, много е грешал“ и че Биткойн “е част от една наистина необикновена финансова революция“. Ето защо той актуализира тази книга с глава за крипто.

Последните коментари на Фъргюсън за Биткойн

В статията на Bloomberg (озаглавена: “Биткойн печели монетарната революция COVID-19“), публикувана в неделя (29 ноември), Фъргюсън казва, че „преживяваме монетарна революция, толкова многостранна, че малцина от нас разбират пълното степен”. Той казва, че тази революция се движи от „технологична трансформация на интернет“ и че тя се “ускорява“ от настоящата пандемия COVID-19.

Д-р Нуриел Рубини отговори:

Е, първо, посочих, че криптовалутата е погрешно наименование, защото, за да бъде нещо валута, трябва да бъдете разчетна единица. Нищо не се цени в Биткойн или друга криптовалута. Трябва да сте единичен числител и с толкова много токени нямате нито един числител. Трябва да сте мащабируемо платежно средство и с Биткойн можете да правите само пет транзакции на секунди. С мрежата на Visa можете да правите 25 000. И трябва да сте стабилен запас от стойност, който не е много волатилен.

Сега, въз основа на първите няколко критерия, Биткойн не е валута. Това може би е частично съхранение на стойност, тъй като за разлика от хиляди други, които аз наричам шиткойни, то не може да бъде толкова лесно омаловажавано, защото има поне алгоритъм, който решава колко се увеличава предлагането на Биткойн с течение на времето, защото за повечето от другите, буквално, се прави ад хок и им се намалява базисната стойност по-бързо от това, което прави Фед.

Фъргюсън казва, че “Рубини не е единственият, който е бил принуден да преоцени Биткойн тази година“. Един пример, който той дава, е легендарният мениджър на хедж фондове милиардер Рей Далио, който призна на 17-ти ноември, че предположенията му за Биткойн може да са неверни.


По отношение на пандемията на COVID-19, Фъргюсън казва:

COVID-19 е добър за Биткойн и за криптовалутите като цяло.

Първо, пандемията ускори напредъка ни в по-дигитална дума: Това, което можеше да отнеме 10 години, беше постигнато за 10 месеца. Хората, които никога преди не са рискували онлайн транзакция, са били принудени да опитат поради простата причина, че банките са били затворени.

Второ, и в резултат на това пандемията значително увеличи излагането ни на финансов надзор, както и на финансови измами. И двете тенденции са добри за Биткойн.

След това той казва, че “това, което се случва, е, че Биткойн постепенно се възприема не толкова като платежно средство, колкото като запас от стойност“.

След това Фъргюсън говори за двете уникални функции на Биткойн:

Първо, както видяхме, Биткойн предлага вграден недостиг във виртуален свят, характеризиращ се с безгранично изобилие.

Второ, Биткойн е суверенен. По думите на Касарес, ‘Никой не може да промени транзакция в блокчейна на Биткойн и никой не може да попречи на [мрежата] да приема нови транзакции’. Потребителите на Биткойн могат да плащат, без да преминават през посредници като банки. Те могат да извършват транзакции, без да е необходимо правителствата да налагат принудително сетълмент.

Фъргюсън завършва статията си с няколко думи за съвет за новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън:

Вместо да се стреми да създаде дигитален долар в китайски стил, зараждащата се администрация на Джо Байдън трябва да признае ползите от интегрирането на Биткойн във финансовата система на САЩ – която в крайна сметка първоначално е била проектирана да бъде по-малко централизирана и по-уважителна към личната неприкосновеност, отколкото системи на по-малко свободни общества.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Потоците към Биткойн ETF на BlackRock дойдоха към своя край след 71 дни

В сряда имаше забележим спад в интереса на инвеститорите към Биткойн ETF, регистрирани в САЩ, като осем продукта не отчитат нови инвестиции.

25.04.2024 15:15 2 мин. четене

Хонконг ще стартира Биткойн ETF още следващата седмица

Комисията по ценни книжа и фючърси (SFC) на Хонконг официално одобри първата вълна от спот Биткойн и Етериум ETF, които трябва да започнат търговия на 30 април.

25.04.2024 12:00 1 мин. четене

PayPal иска да въведе награди за копаене на Биткойн

На 22 април Blockchain Research Group на PayPal представи стратегия, целяща да стимулира крипто миньорите, които използват възобновяеми енергийни източници, като им предлага допълнителни Биткойн (BTC) възнаграждения.

24.04.2024 18:00 2 мин. четене

Биткойн – спасението за затруднените икономики?

През последното десетилетие Биткойн набира популярност, особено в региони, изправени пред икономическа или политическа нестабилност, където традиционните банкови системи могат да се разклатят.

24.04.2024 16:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.