Корелацията между Eтериум и Биткойн е намаляла значително, показват данни от Skew, от което би могло да се предположи, че пазарът "узрява" докато навлиза в нова фаза.
Изследователи от Skew заявиха:
„Краткосрочната корелация между Биткойн и Етериум намалява допълнително. Това официално ли е краят на близо три годишния високо корелационен режим и завръщането на добрите дни?“
Американската фондова борса наблюдава подобна тенденция през последните седмици. На 22-ри юни анализаторите на JPMorgan заявиха, че инвеститорите трябва да избират по-внимателно своите инвестиции.
Данните предполагат, че може да се появи по-рационален пазар.
В така наречената фаза на ‘хайп’ на пазара повечето активи са склонни да нарастват в тандем. На американския фондов пазар, например, по-голямата част от акциите демонстрираха възходящи движения едновременно от април до юни.
Но когато пазарът се стабилизира и инвеститорите станат по-рационални, безразборният подход към инвестирането става по-малко ефективен.
Подобно на акциите, от средата на юли повечето активи на пазара на криптовалути се изстреляха заедно нагоре. След значителния спад през март криптовалутите видяха експлозивно рали, навлизайки в третото тримесечие.
Анализатори от JPMorgan коментират:
„Но обикновено тези високи корелации се връщат към дългосрочните им средни стойности в рамките на няколко месеца, отчасти защото темпът на количествено облекчаване се забавя и от своя страна позволява на специфичните за страната, сектора и компаниите фактори да се самоутвърдят. [Втората половина на 2020 г.] трябва да доведе до подобна диференциация.“
Криптовалутите, като клас активи, са коренно различни от акциите. Най-малкото те нямат същия динамичен пазар. По-важното е, че анализаторите все още се борят да характеризират криптовалутите. Докато някои ги възприемат като запас от стойност или потенциален актив тип сигурно убежище, други ги разглеждат като рискови активи.
В много класове активи обаче, психологията на инвеститорите и пазарите остава сходна. Поради тази причина вероятността пазарът на криптовалути да види по-селективен подход, преминаващ в четвъртото тримесечие, може да се увеличи.
От март в продължение на почти четири месеца акциите и Биткойн отбелязаха сравнително високо ниво на корелация. Преди пандемията, корелационна графика за Биткойн и S&P 500 от Skew показва, че няма ясна корелация.
След настъпването на пандемията и надуването на ликвидността на пазарите от страна на централните банки в световен мащаб, повечето активи започнаха да бележат ръст едновременно.
Някои стратези приписват общото увеличение на рисковите активи към отслабването на долара и инфлацията. Независимо от това, корелацията между Биткойн и акциите може допълнително да засили аргумента, че пазарът на криптовалути може да стане все по-селективен.
Solana поскъпна с 5.6 %, за да си възвърне нивото от $200 за първи път от февруари насам, задвижвана от съвкупност от бичи технически, фундаментални и институционални катализатори.
Според нови данни, споделени от Bitcoin Magazine Pro, публично търгуваните компании вече притежават общо над 844,822 BTC на стойност над $100.5 милиарда, което бележи исторически етап в институционалното приемане на Биткойн.
Trump Media and Technology Group, компанията майка на Truth Social, Truth+ и Truth.Fi, официално разкри, че вече притежава около $2 милиарда в Биткойн и свързани с него ценни книжа.
Алгоритъмът за инерция на CoinMarketCap дава силни сигнали за повишение на няколко бързооборотни токена. WEMIX, Drift и OFFICIAL TRUMP Coin са начело на днешния списък с трендове, всеки от които е движен от уникални катализатори – от подобрения на GameFi и скокове на обема на DeFi до политически пориви.