CoinShares Research публикува второто си проучване, в което подробно са описани ефикасността и въздействието върху околната среда на Биткойн копачките. Резултатите сочат, че добивът на Биткойн е по-малко печеливш, отколкото мнозина мислят и по-екологичен, отколкото мнозина вярват.
Изследването заключава, че копаенето на Биткойн е „по-зелено“ от почти всяка друга мащабна индустрия в света. Независимо от това, което проучването нарича „неоснователни“ твърдения от медии, които показват, че емисиите на въглероден диоксид от крипто добива биха могли да доведат до повишаване на глобалната температура с два градуса, изследователите казват, че по-голямата част от дейността се извършва в райони с големи, неизползвани източници на възобновяема енергия.
Максимум 60% от устройствата се намират в Китай, като 80% от китайските копачи работят от провинция Сичуан. Области като тези са избрани поради ниската цена на високоскоростния интернет и по-ниските температури, което намалява разходите за допълнително охлаждане.
Според проучването:
Самите провинции, в които се намира по-голямата част от операциите за копаене на крипто в Китай, са и тези, които извличат значителна част от енергийния си микс от възобновяеми източници.
Енергийният микс на провинция Сичуан е 90% възобновяем, което намалява голяма част от вредата, която се смята, че причинява добива. Изследователите сочат, че глобалният енергиен микс на Биткойн е изчислен да използва около 77.6% енергия от възобновяеми източници, като около 22.6% от енергията идва от изкопаеми/ядрени компоненти.
Докато ние намираме идеята да се атакува индустрия за създаване на стойност, основана на потреблението на електроенергия, свободно закупена от желаещите продавачи на свободния пазар, за абсурдна, ако все пак трябваше да се впуснем в тази фалшива аргументация, ние смирено предлагаме усилията да бъдат насочени към други приложения на електричество.
Например, има около 85 милиона PlayStation4, 40 милиона Xbox One и 15 милиона Nintendo Wii U конзоли, разпределени сред глобалните домакинства [38] [39] [40]. Тяхното средно претеглено захранване е приблизително 120W. Ако приемем, че те се възпроизвеждат на модерен 40-инчов LED телевизор, само 40W, за 4 часа на ден и 20 часа на ден на празен ход, при средно претеглено 10W, тези конзоли харчат повече енергия (4.9GW), отколкото цялата Биткойн добивна мрежа (4.7GW).
[38] Steamtyme, „BitcoinTalk“, 7 октомври 2018 г.
[39] J. Song, „Medium“, 14 април 2017 г.
[40] Bitmain, „Twitter“, 24 януари 2017.
Биткойн добивът по същество запълва пропуските, където енергията просто седи неизползвана. Ник Картър обяснява, че той ефективно „освобождава закъснелите активи (произведени от електроенергия) и прави новите жизнеспособни“.
Проучването също така установява, че поради спада в цената на Биткойн и последователността при хеш рейта, средностатистическия копач вероятно работи на загуба. Крипто добивът обаче все още е печеливш с „правилната комбинация от цена на електроенергията, входна точка на технологичната крива и хардуерни разходи“.
Изследването може да прочетете ТУК
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.