Начало » Други » Конфликтът между Китай и САЩ – какво трябва да знаем

Конфликтът между Китай и САЩ – какво трябва да знаем

22.04.2024 10:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Конфликтът между Китай и САЩ – какво трябва да знаем

Антъни Блинкен, държавният секретар на САЩ, предупреди Китай: "Спрете да доставяте оръжейни технологии на Русия или ще се сблъскате с последствията."

По време на предстоящото си посещение през следващата седмица той планира да отправи строго предупреждение към Китай, изразявайки нарастващото разочарование на САЩ и техните съюзници от постоянната подкрепа на Китай за Москва, подпомагаща възстановяването на руския военен потенциал – от микрочипове до значими двигателни технологии. Освен това САЩ обмислят налагането на санкции на китайски банки и други субекти, които продължават да оказват тази подкрепа.

Силни предупреждения и трудни разговори

Планирано е Блонкен да се срещне с китайски официални лица в Шанхай и Пекин от 24 до 26 април, като той ще разгледа пряко тези важни въпроси с китайския външен министър Ван И. САЩ засилват натиска, като ясно изразиха позицията си на последните срещи с европейските съюзници и Г-7.

Но не става въпрос само за предупрежденията. Действията на Китай застрашават европейската сигурност. Китай предоставя технологии, които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели, опитвайки се да запази спокойствието в отношенията с Европа, като същевременно подпомага Русия. Кърт Кембъл, заместник-държавният секретар, ясно заяви, че тази двойна игра, която Китай играе, е неприемлива.

На срещата на Г-7 в Капри други държави казаха на САЩ, че може би също ще започнат да оказват натиск върху Китай. И това не са само празни заплахи. През декември миналата година Джо Байдън предупреди чуждестранните банки с изпълнителна заповед: помагайте на Русия и можете да се сбогувате с финансовата система на САЩ. Някои от водещите китайски банки приеха намека и спряха определени плащания от Русия, особено тези, свързани с критични технологични компоненти.

Санкции, натиск и напрежение по време на избори

Ситуацията се усложнява, защото САЩ не просто говорят твърдо. Министърът на финансите Джанет Йелън постави въпроса под натиск по време на неотдавнашното си посещение в Китай. Дори Байдън се свърза по телефона с китайския президент Си Дзинпин, като му каза, че е време да преосмисли позицията си. Но ще отстъпи ли Китай? Твърде рано е да се каже.

САЩ искат Европа да засили натиска, смятайки, че това може да накара Китай да преосмисли действията си, особено след като китайската икономика усеща затруднения. Досега Европа не бърза със санкциите, като е засегнала само три китайски групи в сравнение със стоте на САЩ. А технологичният поток не е малък. Миналата година 90% от чиповете, които Русия получи, дойдоха от Китай и бяха използвани във всичко – от ракети до танкове.

Около 70% от вноса на металорежещи машини в Русия, които вероятно се използват за производството на балистични ракети, също идват от Китай. Тази информация излезе наяве, когато американски служители наскоро изброиха какви точно технологии изпраща Китай на Русия.

Но Блинкен няма да говори само за санкции и военна техника. Той ще засегне и такива чувствителни теми като Южнокитайско море, търговски въпроси и Тайван. Особено с оглед на скорошното встъпване в длъжност на новото ръководство на Тайван.

На фона на всичко това САЩ са в предизборен режим и администрацията на Байдън не може да си позволи да изглежда слаба. Те трябва да покажат, че са силни, въпреки политическата бъркотия у дома. И докато настояват Китай да играе честно, те също така отпускат милиарди за военна помощ на Украйна, опитвайки се да покажат на света, че имат сили да се справят с големите проблеми, дори ако обвиняват Китай, че усложнява ситуацията.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Citigroup проучва възможността за стартиране на стабилна монета

Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.

16.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на JPMorgan с коментар за стабилните монети

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.

16.07.2025 9:50 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.