Madison Group Holdings, търговец на вино с пазарна капитализация от над $500 милиона, планира да придобие 67% дял в BitOcean - японска крипто борса.
Според South China Morning Post (SCMP), Madison Group отбеляза в заявление до фондовата борса в Хонг Конг (SEHK), че планира да придобие 67,2% дял в BitOcean чрез дъщерното си дружество Madison Lab. Придобиването е на стойност 1,68 млрд. Японски йени (приблизително $15,12 милиона), в допълнение към други свързани с бизнеса такси от около $15 милиона.
За отбелязване е, че BitOcean е една от 16-те борси за търговия на дигитални валути в Япония, на които е предоставен лиценз за предлагане на услуги за крипто търговия от Агенцията за финансови услуги (FSA), основния финансов регулатор на страната. Все още обаче BitOcean не са започнали официално да предоставя услуги за търговия с цифрови активи.
Според цитирани източници в Хонг Конг, HDR Cadenza Management, дъщерно дружество на регистрирания на Сейшелите HDR Global Trading, компанията, която притежава гигантска платформа за търговия с крипто деривати BitMEX, може да придобие 51% дял (приблизително $17,14 милиона) чрез партньорство с Madison Labs. В момента тази сделка не е финализирана, a тази включваща BitOcean е в процес на преразглеждане.
Коментирайки сделката с BitOcean, председателят на Madison Group Holdings Реймънд Тинг Панг-уан съобщи, че придобиването на дял в крипто борсата е част от стратегията на холдинга да диверсифицира бизнеса си. Панг-уан също отбеляза, че партньорството с BitMEX е важно, защото Madison Group търси помощ при разработването на своята платформа за дигитална търговия.
По време на интервю Панг-уан отбеляза:
Нашият винен бизнес е стабилен и печеливш, но малък. Трудно е да се направи търговия с вино в един много голям бизнес. Затова трябва да диверсифицираме финансовите технологии и крипто бизнеса – за да постигнем по-добра възвръщаемост за нашите акционери.
Той добави, че криптовалутите и блокчейн стават все по-популярни и че в тази индустрия може потенциално да увеличи приходите на компанията. Въпреки удълженият дигитален мечи пазар, чиято пазарна капитализация е паднала от над $800 милиарда (през декември 2017 година) до сегашното ниво от $127 милиарда, Пан-уан смята, че сега е добър момент да се влезе в блокчейн сектора.
Панг-уан обясни бизнес стратегията на компанията си:
Биткойн е евтин, което създаде добра възможност за навлизане на пазара. Гледаме дългосрочно, така че не се притесняваме от краткосрочната нестабилност.
Разглеждайки защо Madison Group избра да придобие дял от борсата BitOcean, Панг-уан заяви, че търговията с дигитални валути е станала доста популярна в Япония, а страната е и сред световните лидери, когато става дума за разработване на цялостна регулаторна рамка за криптовалутите.
Панг-уан отбеляза:
Япония представлява около 20% от търговията с Биткойн в световен мащаб. Япония и САЩ са единствените два пазара, които имат система за лицензиране на такива платформи за търговия. Искахме да инвестираме в платформа, която беше подложена на правилно регулиране.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.