Home

Компаниите в САЩ изпадат в несъстоятелност с рекордни темпове

16.10.2024 14:30 2мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Компаниите в САЩ изпадат в несъстоятелност с рекордни темпове

Заявленията за обявяване в несъстоятелност на американски компании достигнаха 14-годишен връх, като тази година бяха регистрирани над 500 случая, без да се отчита влиянието на пандемията.

Понастоящем общият им брой е 512, което е само шест пъти по-малко от равнището, наблюдавано по време на кризата COVID-19 през 2020 г.

От януари до септември фалитите в САЩ рязко нараснаха, отбелязвайки най-високата годишна стойност от 2009 г. насам. По-специално, през август и септември бяха подадени съответно 59 и 63 молби за обявяване на банкрут, с което бе счупен четиригодишен рекорд. Големи компании, сред които Big Lots Inc., Tupperware Brands Corp. и Wheel Pros LLC, обявиха фалит през септември, като всяка от тях имаше задължения за над $1 милиард.

През април над 20% от всички молби за обявяване в несъстоятелност са подадени в Калифорния, като значителен принос имат и Ню Йорк, Тексас и Флорида. В доклад на S&P Global Market Intelligence се посочва, че юни е пиковият месец за обявяване в несъстоятелност – 72 молби, следван от априлските 68 и майските 60.

Секторът на потребителските стоки бе най-силно засегнат, като регистрира 81 фалита. Той бе следван от индустриалния сектор с 60 и здравния сектор с 48, което отразява спада на потребителските разходи в САЩ на фона на опасенията от рецесия. Общият брой на фалитите от началото на годината досега се е увеличил с осем в сравнение с 2023 г., като прогнозите сочат, че годишният брой може да надхвърли 600 до края на годината.

Тази тенденция бележи значителен ръст на делата по несъстоятелност от финансовата криза през 2008 г. насам, като през второто тримесечие се наблюдава увеличение с 40% на годишна база, с което общият брой на случаите достига 6,276. Делата по глава 11 достигнаха 2,462, което е най-високият брой от 13 години насам.

Важно е да се отбележи, че процентът на несъстоятелност може да е дори по-висок от отчетения, тъй като проучването на S&P Global Market Intelligence се фокусира върху големи публично търгувани компании или частни компании със значителни задължения. Данните на Statistica подчертават, че най-големият фалит в САЩ е на Lehman Brothers, чиито активи към момента на фалита през 2008 г. възлизат на $691 милиарда.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Том Лий от Fundstrat сподели причината за настоящата пазарна устойчивост

Том Лий от Fundstrat смята, че пазарите се възползват от заделени средства.

16.10.2024 15:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн стратегията на MicroStrategy засенчи технологичните гиганти от S&P 500

MicroStrategy се превърна в най-добре представящата се компания в S&P 500, до голяма степен благодарение на агресивната си стратегия за инвестиции в Биткойн.

16.10.2024 14:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Директор в Ripple предостави важна информация по делото със SEC

Стюарт Алдероти, главен юридически директор на Ripple, сподели пред Fox Business, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) трябва да представи важна информация.

16.10.2024 11:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Основни фактори зад бързия растеж на крипто пазара

В нов съвместен доклад на Coinbase и Glassnode се подчертават основните фактори зад бързото развитие на пазара на криптовалути.

16.10.2024 9:00 2мин. четене Alexander Stefanov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.