НАЧАЛО Регулации

Комисията за финансов надзор на България ще наблюдава крипто пазара

29.10.2018 19:14 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Комисията за финансов надзор на България ще наблюдава крипто пазара

Комисията за финансов надзор на България (КФН) ще започне да следи крипто пазара в опит да изработи мерки срещу изпирането на пари и измамите чрез виртуални валути.

Комисията за финансов надзор (КФН) ще започне да следи и анализира пазара на криптовалути и първоначалните предлагания на монети в страната. Идеята е да се измислят мерки срещу изпирането на пари и измамите с виртуални валути, разкри регулаторът.

Според стратегията на КФН – “Стратегия за мониторинг на финансовите технологии в небанковия финансов сектор (2018 – 2020 г.)”, публикувана на уебсайта си миналата седмица, комисията ще се съсредоточи върху четири основни области на действие:

  1. Определяне на изисквания за възможно лицензиране или регистрация на компании, предлагащи финансови иновационни продукти и / или услуги и технологии в небанковия финансов сектор.
  2. Анализ на необходимостта от регулаторна рамка във връзка с аутсорсинг услуги, включително услуги в облака.
  3. Създаването на иновационни центрове.
  4. Управлението на риска в кибер пространството.


“Предизвикателството пред небанковия финансов сектор е да балансира ползите от въвеждането на най-модерните технологии и да запази финансовата стабилност и безопасност за потребителите и инвеститорите в сектора “
, гласи стратегията на КФН.

Според данните на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) инвестициите в сектора на финтех през първите девет месеца на 2016 г. в световен мащаб са достигнали 19 милиарда долара. Това е петкратно увеличение в сравнение с данните за 2013 г.

На фона на бързото развитие на сектора българските регулатори изостават в създаването на правила и предотвратяването на крипто-свързани престъпления. Както съобщава Cryptovest миналата седмица, българското правителство се нарежда на второ място по притежание на Биткойн (BTC) в света след полицейските операции, които задържат имущество на предполагаеми престъпници.

Мерките предприети срещу организираната престъпност от страна на правоприлагащите органи през май 2017 г. доведоха до залавянето на 213,519 битокйна, достатъчно, за да се изплати около една четвърт от националния дълг на страната. Според българските власти престъпниците използват техническите си умения за заобикаляне на данъците. Към юни 2018 г. виртуалните монети струват повече от 1,2 милиарда долара.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Важно решение по делото между Coinbase и SEC – какво следва

След като съдия Файла отхвърли искането на Coinbase Inc. за прекратяване на съдебното дело на Комисията по ценни книжа и борси (SEC), вниманието се насочва към следващите стъпки в съдебното производство.

28.03.2024 18:00 2 мин. четене

Великобритания издава предупреждение за меме криптовалутите

Органът за финансов надзор на Обединеното кралство (FCA) засилва регулаторния си фокус върху “финфлуенсърите”, които се занимават с популяризирането на меме монети, с цел да регулира маркетинговите практики, свързани с тези спекулативни дигитални активи.

28.03.2024 13:00 2 мин. четене

Русия и нуждата от регулация на криптовалутите

Министърът на финансите на Русия Антон Силуанов наскоро разгледа сложните въпроси, свързани с регулирането на криптовалутите и тяхното приемане в страната.

28.03.2024 10:00 2 мин. четене

Още една държава наложи забрана на крипто проекта Worldcoin

Португалският регулаторен орган за данни предприе решителна стъпка, като нареди на Worldcoin, проекта за сканиране на ириса на очите, ръководен от Сам Алтман, да прекрати дейностите си по събиране на биометрични данни за период от 90 дни.

26.03.2024 20:12 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.