Илон Мъск е изправен пред съдебен иск от Комисията по ценните книжа и фондовите борси.
В иска, подаден в Окръжния съд на САЩ за окръг Колумбия, се твърди, че с действията си Мъск е нарушил федералните закони за ценните книжа, които изискват своевременно оповестяване на значителни покупки на акции.
Комисията по ценните книжа и борсите твърди, че в началото на 2022 г. Мъск тихомълком е придобил над 5% от акциите на Х, без да уведоми регулаторите в рамките на изисквания 10-дневен срок. До момента, в който е оповестил притежанията си през март, делът му е нараснал до над 9%. Съобщението е довело до скок на цената на акциите на социлно-медийната платформа с 27% на следващия ден, което според SEC е позволило на Мъск да спести поне $150 милиона по време на покупките си.
Адвокатът на Мъск, Алекс Спиро, разкритикува иска, определяйки го като неоснователен и преувеличен ход на SEC. Той твърди, че делото зависи от процедурен въпрос, свързан с едно закъсняло подаване на документи, и го отхвърля като опит да се отправи обвинение срещу Мъск. Спиро добави, че санкцията за подобен проблем с подаването на документи вероятно ще бъде минимална.
Разследването на SEC, започнало през 2022 г., се фокусира върху това дали забавянето на Мъск при отчитането на покупките на акции му е дало несправедливо финансово предимство. Агенцията търси граждански санкции и връщане на печалбите, за които твърди, че са били неправомерно получени.
Освен претенциите на Комисията, предприемачът е изправен и пред съдебни искове от инвеститори, които го обвиняват, че е укрил покупките си на акции в Twitter. Междувременно Мъск зае по-значима политическа роля, като се превърна в ключов съветник на новоизбрания президент Доналд Тръмп. Той участва в обсъждания на мерки за съкращаване на разходите на правителството и външната политика, като се позиционира като централна фигура в новата администрация.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.