Колумбийският президент Иван Дюk наскоро обеща да намали данъците за крипто и блокчейн стартъпи, съобщи местният вестник El Tiempo в сряда, 29-и август.
Дюк направи открита реч по време на ANDICOM, международен конгрес по информационни и комуникационни технологии (ИКТ), който се провежда ежегодно в Cartagena de Indias, Колумбия. Запис на неговата реч вече е налице в YouTube.
Президентът призна, че е „обсебен“ от технологиите, особено oт роботиката и изкуствения интелект (AI). Той освен това подчерта, че Колумбия се нуждае от своя регулатор за ИКТ индустрията и обеща да създаде генерален съвет за трансформация и цифрово общество.
Според Дюк, използването на усъвършенствани технологии може да помогне на държавата да се справи с корупцията заедно с подобряването на области като сигурност, правосъдие и медицина. Той предложи да се възползва блокчейн и AI за проследяване на публичните средства и откриване на аномалии.
Преминавайки към крипто индустрията, Дюк обеща да облекчи бизнеса, свързан с криптовалутите, с данъци за наеми за период от пет години, при условие че те генерират известен брой нови работни места.
Иван Дюк е настоящият президент на Колумбия. Той заема длъжността през август 2018 г., след като спечели изборите по-рано през май. Политикът има силен финансов опит, като по-рано заемаше значителни позиции в Министерството на финансите на страната и Междуамериканската банка за развитие.
Колумбийският сенат сходен оптимист спрямо блокчейн, заявявайки, че „може да промени живота“ след дебат през юни. В допълнение към това през май беше създадена национална асоциация на блокчейн.
В същото време финансовата индустрия в страната е доста скептична за криптото досега. Например, в един момент колумбийските банки затвориха всички сметки на южноамериканския крипто обмен Buda.com.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.