Криптовалутите стават все по-нашумяла тема, особено сега след като Биткойн е на ръба да достигне нов исторически връх. Но на фона на този интерес, един интересен въпрос разпалва дискусии в общността - колко са реалните потребители?
Анализаторите от Andreessen Horowitz (a16z) смятат, че истинските месечни потребители на криптовалути са десетки милиони, въпреки че през септември са проследени 220 милиона активни крипто адреси.
Еди Лазарин, главен технически директор на a16z Crypto, и ученият по данни Дарън Мацуока отбелязват , че преброяването на уникалните потребители е предизвикателство, тъй като много хора създават множество адреси от съображения за сигурност или за да участват в дейности като airdrop фарминг.
За да достигне до по-реалистична оценка на потребителите, екипът на a16z използва данни от блокчейна, за да филтрира адресите, свързани с масови транзакции или такива, които поддържат почти нулеви баланси. Те също така са изключили адреси, участващи във високочестотни транзакции, които обикновено се изпълняват от ботове, с аргумента, че човешките потребители не могат да обработват транзакции с такава бърза скорост.
Данните извън веригата, като например активността на портфейла в MetaMask, допълнително подкрепиха анализа им. Въз основа на тези методи изследователите изчисляват диапазон от 30-60 милиона активни месечни потребители – малка част от общия брой активни адреси и само 5-10% от 617-те милиона глобални собственици на криптовалути, както бе отбелязано през юни.
Тази разлика, предполагат те, сочи значителна възможност: с разработването на по-добра инфраструктура и приложения много пасивни притежатели на криптовалути биха могли да се превърнат в активни, ангажирани потребители в екосистемата.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.