Около $1,7 милиарда в криптовалута са получени чрез незаконни начини през 2018 година, според проучване, публикувано от криптоаналитичната компания CipherTrace на 29-и януари.
От тези $1.7 милиарда, над $950 милиона са били откраднати от крипто борси, което представлява 3,6 пъти увеличение спрямо 2017 година. От друга страна, най-малко $725 милиона са загубени през 2018 година от измами, като Понци схеми, изходни схеми и измамни ICO.
CipherTrace също така изброява това, което компанията вярва, че са десетте най-големи заплахи за криптовалутите: най-голямата е размяната на СИМ карти, която е вид кражба на самоличност, включваща поемане на контрол над телефонния номер на жертвата, обикновено за получаване на достъп до кодове за автентификация с два фактора.
Другите основни заплахи, които се цитират, включват крипто дъстинг, което включва изпращане на останки от криптовалута до огромни количества адреси и укриване на международни санкции с крипто, насърчавани от държави като Венецуела и Иран. Докладът също така цитира cryptojacking атаки върху центровете за данни и анонимността на Lightning Network oт страна на криптовалутните миксери – нелицензирани предприятия за услуги.
Изследването предупреждава за децентрализирани стейбълкойнове, които биха могли да бъдат анонимни, онлайн изнудване и накрая, ransomware крадящ криптовалути, който не само предотвратява достъпа до потребителски данни, но и краде личните ключове на портфейла.
Както наскоро бе съобщено, изследването, очертано от Chainalysis на компанията за блокчейн анализ, разкри, че две вероятно все още активни хакерски групи, са откраднали $1 милиард в криптовалута.
Също така се появи новината, че две седмици след съобщения хак на новозеландската крипто борса Cryptopia, платформата е компроментирана и е възможна жертва за киберпрестъпниците.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Авраам Айзенберг, известен с организирането на експлойта на Mango Markets през 2022 г., бе осъден на 52 месеца затвор, но не за дейностите си, свързани с криптовалути.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.