Биткойн консолидира над $10,000 тази седмица. Това е доста прилична сума за една монета, така че можете да се зачудите колко хора всъщност притежават поне 1 BTC.
Ще започнем с проверка на разпределението на Биткойн по адреси, представена от BitInfoCharts.
Както можете да видите, има 633 008 адреса, които имат поне 1 BTC (общо 1,68 милиона монети), което е 2,18% от всички адреси, които съществуват. Въпреки това, един адрес не е непременно равен на един човек, така че ще трябва да вникнем по-дълбоко, за да получим реалистичен обхват.
Вече имаме първия сценарий, при който един човек има един портфейл с не по-малко от един Биткойн. Това е най-добрият сценарий за нас – най-удобно е за изчисляване.
Но ситуацията става по-сложна при втория сценарий, при който един човек може да притежава общо количество 1+ Биткойн, но на няколко различни адреса. Например, човек може да държи 0,8 BTC в един портфейл и 0,2 в друг или да запази по 0,1 BTC в 10 различни портфейла. В тези случаи адресите биха имали по-малко от една монета, така че те трябва да бъдат показани в други редове от таблицата за разпространение – тези, които първоначално игнорирахме.
Преброяването на тези, които притежават поне 1 BTC във втория сценарий, би било много по-трудно, тъй като те притежават някой от 98-те % от адресите, които съдържат по-малко от 1 BTC.
Има и трети сценарий. Например, бихте очаквали да броим портфейл с 10 BTC. Въпреки това, може да принадлежи на компания или асоциация, където всеки член има право на по-малко от 1 Биткойн от този портфейл, така че той / тя не трябва да влиза в настоящия списък.
Както и да е, въз основа на таблицата за разпределение можем да сме сигурни, че между 500 000 и 1 милион души имат поне 1 BTC.
Точно така – не бива да пренебрегваме този аспект. Ако държа 1 BTC и се случи, че загубя частните ключове, все още ли притежавам средствата? Всъщност не. Ако вземем предвид изгубените криптовалути, трябва да премахнем 20% от нашите прогнозни цифри. Chainalysis заяви през 2017 г., че около 23% от циркулиращите биткойни по това време са изгубени завинаги.
По този начин общият брой на хората, които може и да притежават поне 1 Биткойн, варира между 400 000 и 800 000.
Ако всички притежатели на 1+ BTC живеят в общност, те биха направили град, чието население щеше да се сравни с това на Севиля, Испания (688 711) Палермо, Италия (676.118) Щутгарт, Германия (634 830) Глазгоу, Шотландия (626.41) или Лас Вегас, САЩ (583,756).
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?