В интервю за RIA Novosti изпълнителният директор на МВФ за Русия, Алексей Можин спомена, че тенденцията на дедоларизация набира скорост поради политиките и действията на Вашингтон.
По-специално той обясни, че политиките и действията на Вашингтон са принудили държавите по света да търсят алтернативи на американския долар, като отбеляза, че все повече държави увеличават използването на алтернативни валути, особено на китайския юан, при трансгранични транзакции.
Според Можин, макар че дедоларизацията няма да се случи веднага, процесът вече е започнал, което води до постепенно намаляване на господстващото положение на долара. Той също така изтъкна, че някои официални представители на САЩ са изразили загриженост за потенциалната загуба на статута на долара като световна резервна валута.
Световното господство на щатския долар се обяснява с липсата на конкуренция, тъй като повечето международни транзакции и депозити се извършват в долари.
Неотдавна министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна, че финансовите санкции могат да допринесат за отслабването на доминацията на долара, а сенатор Ранд Пол предупреди за упадъка на хегемонията на долара, отчасти поради външната политика на САЩ, която сближава противниците.
Можин твърди още, че е „погрешно“ правителството на САЩ да използва долара единствено за своите национални интереси и да налага икономически и финансови задължения на други държави, което води до широкото му използване в световен мащаб.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.