Начало » Други » Кои сектори могат да бъдат засегнати от новата валута на БРИКС?

Кои сектори могат да бъдат засегнати от новата валута на БРИКС?

02.07.2023 9:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Кои сектори могат да бъдат засегнати от новата валута на БРИКС?

Понастоящем икономиката на Съединените щати е изправена пред несигурна ситуация поради очертаващата се криза с тавана на дълга, която може да предизвика срив на пазара.

Прекомерните дискреционни разходи представляват значителен риск, тъй като могат да доведат до рязък спад на пазарите. Това, от своя страна, може да доведе до рецесия за други държави, които държат щатския долар като своя резервна валута. Към опасенията се прибавят и дискусиите в рамките на алианса БРИКС относно въвеждането на нова валута, което може допълнително да подкопае перспективите на щатския долар.

Редица финансови сектори в САЩ разчитат на използването на щатския долар за глобални транзакции на стоки и услуги и всяко отрицателно въздействие върху долара може да има далечни последици.

Ако новата валута, въведена от алианса БРИКС, спечели доверие и се утвърди на световните пазари, това би могло да насочи щатския долар по пътя на спада. Освен това Съединените щати ще бъдат изправени пред предизвикателства при финансирането на дефицита си, което ще отслаби позициите им на международната сцена.

Няколко финансови сектора в САЩ биха могли да понесат основната тежест на това развитие, което може да доведе до ефекта на доминото от икономически кризи.

Понастоящем приблизително осем финансови сектора в САЩ са податливи на въздействието на новата валута на БРИКС.

Тези сектори включват банковото дело и финансите, петрола и газа, суровините, производството и потреблението, технологиите, туризма и пътуванията, валутния пазар и международната търговия.

Като се има предвид тясната им връзка с щатския долар, всяка промяна в геополитическия пейзаж може значително да наруши тези отрасли. Освен това удар върху банковия и финансовия сектор може да има странични ефекти върху пазара на суровини.

По подобен начин ефектът на доминото би могъл да се отрази на валутния пазар и международната търговия, което ще направи предизвикателство за американския долар да запази статута си.

Освен това намаляването на силата на щатския долар може да доведе до намаляване на производството и потреблението. Също така, ако валутата на страните от БРИКС бъде приета за разплащане на сделките с нефт и газ, това ще окаже допълнително отрицателно въздействие върху щатския долар. Следователно може отчасти да се каже, че съдбата на долара и американската икономика зависи от това колко ефективно алиансът БРИКС ще позиционира новата си валута.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.