Спот Етериум борсово търгуваните фондове (ETF) се борят да привлекат същия интерес като техните аналози за Биткойн (BTC).
Докато спот BTC ETF-ите са натрупали близо $19 милиарда постъпления през последните 10 месеца, ETH ETF-ите, които стартираха през юли, отбелязаха нетни изходящи потоци в размер на $556 милиона. Това включва загуби в размер на $8 милиона само през тази седмица.
Разликата в представянето на Етериум ETF-ите с тези на Биткойн може да се обясни с няколко фактора. спот BTC борсово търгуваните фондове отбелязаха рекордни резултати, като продуктите на BlackRock и Fidelity събраха по няколко милиарда само за първия си месец. ETH ETF-ите, макар и да не постигнаха същите експлозивни резултати, все пак успяха да се наредят сред 25-те най-добре представящи се ETF-и тази година.
Едно от основните предизвикателства пред спот Етериум фондовете е липсата на доходност от стейкинг. За разлика от директното притежание на алткойна, което позволява на инвеститорите да стейкват и да получават възвръщаемост от около 3.5%, ETF-ите не осигуряват експозиция към възнагражденията от залозите, което ги прави по-малко привлекателни за крипто специалистите. Традиционните инвеститори може да са по-склонни да приемат този компромис заради удобството и сигурността на ETF, но той намалява привлекателността за тези, които са запознати с крипто пазарите.
Друг проблем е, че приложението на Етериум е по-сложно и по-трудно се продава на традиционните инвеститори в сравнение с простата история на Биткойн като „дигитално злато„. Фиксираният лимит на предлагането на BTC от 21 милиона токена го прави по-лесен за разбиране като хедж срещу инфлацията, докато децентрализираната платформа на Етериум за смарт договори и децентрализирани финанси е по-трудна за обяснение с прости думи. Тази сложност може да затрудни привличането на широк интерес от страна на Етериум ETF-ите.
Представянето на цената на алткойнът през тази година също е фактор. Докато BTC поскъпна с 42%, ETH отбеляза едва 4% ръст от началото на 2024 г., което намали ентусиазма за Етериум ETF-ите, особено сред инвеститорите на дребно. Спадът на цената на алткойна с 30% от стартирането на ETF-ите намали търсенето, докато продължаващото силно представяне на Биткойн поддържа висок инвеститорски интерес.
И накрая, някои традиционни инвеститори може да смятат настоящата оценка на Етериум за непривлекателна. С пазарна капитализация от около $290 милиарда, ЕТН е оценен по-високо от много световни банки, а в сравнение с технологичните акции оценката му може да изглежда завишена без ясна рамка за дългосрочния му потенциал.
Coinbase предприема стъпки за разширяване на своите предложения за крипто деривати, подавайки документи в Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) за въвеждане на фючърсни договори върху XRP.
Инвеститорите на дребно все повече предпочитат XRP пред Биткойн, тъй като данните от Glassnode демонстрират драстично увеличение от 490% на ежедневните активни адреси на XRP, в сравнение със само 10% за ВТС след пазарното дъно през 2022 г.
Цената на Етериум намери стабилност в диапазона $1,755 – $1,800, дори когато световните пазари понесоха удар от търговските конфликти, предизвикани от САЩ в четвъртък.
Fidelity Investments придвижи напред плановете си за пускане на спот Solana борсово търгуван фонд (ETF), като Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално потвърди подаването на документите.