НАЧАЛО Биткойн

Кои са най-големите заплахи за Биткойн през 2020 година?

23.05.2020 8:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Кои са най-големите заплахи за Биткойн през 2020 година?

Технологичният предприемач, автор и привърженик на Биткойн - Андреас Антонопулос - сподели мнението си за това кои фактори или глобални събития могат сериозно да застрашат съществуването на Биткойн през 2020 г. и след това.

Оказва се, списъкът е доста кратък

 

Биткойн вероятно ще оцелее при 51-процентова атака

 

Първо, Антонопулос отбеляза, че 51-процентовите атаки – обикновено най-големият проблем в повечето ситуации, когато става въпрос за екзистенциалните заплахи на Биткойн – всъщност не са толкова страшни. Макар че теоретично е възможно голяма група злонамерени участници да могат да се опитат и да придобият контрол над 51% – или повече – от хеширащата мощност на Биткойн, за да нарушат мрежата, подобни атаки са изключително скъпи и дори не са твърде ефективни.

 

„Такива атаки са много скъпи за извършване, изискват огромна координация, носят много малко полза и могат да бъдат сравнително лесно предотвратени. Така че за толкова огромни разходи, толкова малко възнаграждение и такъв огромен риск, не сме виждали 51-процентови атаки и не мисля, че ще има такива”, каза Антонопулос.

 

Той добави, че дори да се случи такава атака, Биткойн вероятно ще оцелее, тъй като няма много злоупотреби, които всъщност биха могли да се направят по време на атаката. Те няма да могат да откраднат парите на хората, да променят правилата за консенсус или да превърнат невалидните транзакции във валидни. Това до голяма степен е благодарение на децентрализираната природа на Биткойн, тъй като не само миньорите валидират транзакции – това са също възли, борси и търговци.

 

Биткойн защитен ли е от бедствия?

 

Говорейки за по-катастрофални събития, Антонопулос заяви, че макар огромната електрическа повреда със сигурност да повлияе зле на Биткойн, банките и съществуващите финансови системи ще претърпят много по-тежко въздействие.

 

“Биткойн би бил едно от първите неща, които да се завърнат”, в случай на мащабна електрическа повреда или природно бедствие, което да повреди инфраструктури като интернет или електрическата мрежа, заяви Антонопулос.

 

Биткойн не само е система за самофинансиране; нейната децентрализирана общност от потребители, миньори и оператори на възли има много стимули за своевременно възстановяване на техните локални инфраструктури.

 

Както бе съобщено наскоро, Биткойн не зависи от интернет връзка, за да работи в някои случаи. Например, сателитната мрежа на Blockstream позволява транзакции да се извършват само с телевизионна сателитна антена и интелигентно устройство. „Биткойн просто изисква комуникационен носител“, каза Антонопулос; дори радио на къси вълни или телефонни линии биха могли да се използват за малко.

 

По същия начин, докато съгласуваните атаки срещу криптодобивното оборудване – като вируси – биха могли да се окажат обезпокоителни, мрежата може да оцелее и след тях, и да се намерят бързи решения на тези проблеми, добави Антонопулос.

 

Когато хакерите и природните бедствия вече са изкоментирани, каква е следващата най-голяма заплаха за Биткойн?

 

Правителствата.

 

Какво би се случило, ако правителствата се обърнат срещу Биткойн?

 

Ако има нещо, което тревожи Антонопулос, това са политически атаки срещу Биткойн и други криптовалути. По-специално той е обезпокоен от “подли политически атаки”, като например промяна на данъчния статус на криптовалутата с цел да се срине.

 

“Смятам, че подобни атаки биха могли да алиенират голям къс от средната класа и спекулативните инвеститори, които няма да поемат риска да се противопоставят на правителствата, за да използват Биткойн”, обясни Антонопулос.

Той посочи, че според него повече от половината от човешкото население живее при тоталитарни, диктаторски или авторитарни режими, където „противопоставянето на правителството е въпрос на живот или смърт“.

 

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Тежък срив на йената срещу долара – Биткойн ли е решението за проблемите на Япония?

Глобалният икономически пейзаж представя тревожни показатели, тъй като японската йена наскоро падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от 34 години насам.

27.04.2024 20:00 2 мин. четене

Биткойн навлиза в опасна зона – ето какво да следим

След неотдавнашното халвинг събитие на Биткойн (BTC) криптовалутната общност следи отблизо бъдещата ценова траектория на актива.

27.04.2024 18:00 2 мин. четене

Новите крипто китове купуват Биткойн с невероятни темпове

Според главния изпълнителен директор на платформата за блокчейн анализи CryptoQuant се очертава тенденция, при която новосъздадените крипто китове придобиват Биткойн (BTC) с по-бързи темпове в сравнение с по-дългогодишните си колеги.

27.04.2024 14:04 2 мин. четене

Ще отмени ли Китай забраната за Биткойн?

Китай, който преди беше известен със строгата си позиция по отношение на криптовалутите, изглежда преразглежда подхода си към Биткойн.

27.04.2024 9:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.