Миналата седмица Бразилия одобри първия Solana борсово търгуван фонд (ETF), което разпали дебати за потенциала за подобно одобрение в САЩ.
Финансовите експерти обаче остават предпазливи поради опасенията, свързани с родния токен на Solana – SOL. Един от основните проблеми е значителното ежедневно емитиране на нови SOL токени.
Критиците твърдят, че този висок процент на емитиране може да доведе до засилен натиск за продажба, което да дестабилизира дългосрочната стойност на актива.
Един от познатите крипто критици, известен като „smartestmoney.eth„, постави под въпрос устойчивостта на пазарното търсене на SOL в светлината на високия процент на емитиране на нови токени всеки ден.
Притесненията се отнасят и до последиците от одобрението на Solana ETF от страна на Бразилия за местните инвеститори. Друг потребител, познат като „Caramel„, изрази скептицизъм, като посочи, че 20% от SOL все още са заключени, като са планирани значителни отключвания, особено през март 2025 г., което може да се отрази негативно на пазара.
Освен това ръководителят на отдела за дигитални активи на BlackRock, Робърт Митчник, подчерта разликите в зрелостта и ликвидността на Solana и по-утвърдените криптовалути като Биткойн и Етериум. Той отбеляза, че по-малките активи като Solana може да се затруднят да покрият праговете за падеж и ликвидност, необходими за одобрение на ETF.
Въпреки тези опасения, някои оптимистични настроения в индустрията се запазват. Компании като VanEck и 21Shares вече са подали документи за стартирането на Solana ETF в САЩ, а Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) трябва да вземе решение до средата на март 2025 г. Въпреки че предизвикателствата са значителни, възможността за създаване на американски SOL ETF остава актуална.
Според Swissblock пазарът на алткойни е достигнал критична точка на пречупване, като 75% от алткойните вече се намират на нива на съпротива.
Новосъздадената компания с фокус върху Етериум, „The Ether Machine“, ще се превърне в най-големия публично търгуван инструмент, посветен единствено на ЕТН, след окончателното обявяване на сливането в понеделник.
Миналата седмица глобалните крипто инвестиционни продукти отбелязаха исторически приток от $4.39 милиарда, с което поставиха нов седмичен рекорд за всички времена и увеличиха общия размер на управляваните активи (AuM) до $220 милиарда.
Между 21 и 28 юли крипто пазарът ще бъде засегнат от вълна от отключване на големи токени, което ще има значителни последици както за цените, така и за настроенията на инвеститорите.