Биткойн и редица други криптовалути са по същество парични системи, които подменят идеалите на банките за това как трябва да функционира финансовата система.
Интригуващо е, че концепцията за дигитаитлни пари е била предсказана още в края на 90-те.
Милтън Фрийдман е един от най-известните икономисти на 20-ти век и неговите идеи коренно променят начина, по който политиците взимат решенията си.
Фрийдман е предвидил, че Биткойн или нещо подобно може да има големи предимства и неизбежно ще бъде развит с цел да се бори с враждебността на действащите институции във финансовия свят.
Джефри Тъкър е икономист, основател на Liberty.me и лектор на Биткойн конференции. Той казва, че Фрийдман е имал предчувствие за децентрализираните форми на пари.
„Милтън Фрийдман беше много напред.„
Фрийдман почина преди появата на Биткойн, но той живя достатъчно дълго, за да види метеоричния възход на Интернет през 90-те. До 1999 г. той осъзна, че Интернет ще формира авторитет:
Мисля, че Интернет ще бъде една от основните сили за намаляване на ролята на правителството.
Деспотите също са разбрали това. Покрай сътресенията на „арабската пролет“ автокрацията често правеше всичко възможно, за да потисне обединяващата сила на мрежата.
Фрийдман беше дълго против „колективизма„, термин, който той използва за правителство, което става твърде всеобхватно и мощно.
За щастие сега авторитарните режими трябва да се справят с нова дигитална заплаха – децентрализацията.
Системите, в които липсва централен орган, могат да причинят силно главоболие както на добрите правителства, така и на лошите.
Вземете например инструмента за поверителност Tor. Тази криптирана мрежа представлява реални проблеми за правителствата, които искат да контролират престъпната дейност в мрежата – или всъщност да потиснат свободата на словото и активизма.
Това, което Фрийдман имаше предвид, когато предлагаше идеята за дигитални пари, намалява нуждата от трета страна в транзакциите.
„Единственото нещо, което липсва, но скоро ще бъде разработено, е надеждна форма на електронни пари, метод, чрез който в Интернет можете да прехвърляте средства от А в Б, без А да познава Б или Б да познава А.“
Изглежда, че Фрийдман е знаел, че децентрализацията на парите ще дойде. Но не е толкова сигурно, че той е подкрепял тази визия. Както казва основателят на Coinapult Ерик Ворхийс:
Като най-популярният икономист на свободните пазари, винаги ме изненадва (и обезсърчава), че Фрийдман изглежда е нямал особени проблеми с централното планиране, що се отнася до самите пари. Той би се отрекъл от централното планиране основно във всяка стока, с изключение на парите, което може би е най-важното.
Освен това Фрийдман се застъпва за премахване на Федералния резерв, за да го замени с автоматизирана система, която съответно коригира паричното предлагане. Изглежда, че той също вярва, че свободният пазар ще реализира тази концепция. Е, той се оказа прав.
Биткойн е възхваляван като едно от техническите нововъведения на своето време. Но има проблем с имиджа, който трябва да се преодолее, създаден до голяма степен от потока от сензационни медийни съобщения.
Много хора вярваха, че криптовалутите са просто начин за извършване на редица престъпления, като кражби, търговия с наркотици, пране на пари и много други.
Ето защо прогнозата на Фрийдман, че електронните парични средства ще бъдат анонимни, създава притеснения за мнозина. От друга страна, това е икономист, който вярва в пълната икономическа свобода.
Той пророкува метод за електронни пари, който би бил подобен на кеш – система, която банкирането обхваща, но притежава големи недостатъци:
Начинът, по който мога да взема банкнота от $20, да ви я предам и тогава да няма данни откъде е дошла.
В крайна сметка убеждението на Фрийдман, че електронните парични средства ще се разпространяват в интернет, се оказа вярно, разбира се. Неговите предимства не могат да бъдат пренебрегнати. Едно притеснение обаче е доколко легитимна би могла да бъде криптовалутата, ако тя е наистина анонимна?
Фрийдман видял това като малък проблем, който пазарът в крайна сметка ще коригира:
Можете да получите това (електронни пари), без да знаете кой съм. Подобни неща ще се развият в Интернет и това ще улесни още повече хората, които използват интернет.
Изглежда Фрийдман е знаел, че ‘Пътят на коприната‘ ще трябва да се профилира, за да може Биткойн да стане популярен сред масите. Относно негативите на „електронните пари“ той каза:
Разбира се, има и негативна страна. Това означава, че гангстерите, хората, които участват в незаконни сделки, също ще имат по-лесен начин да вършат работата си.
Някои икономисти се присмиват на Биткойн, защото това са „пари в интернет“ и твърдят, че не са „реални„. Фактът, че Биткойн е платежна система с пазарна капитализация в размер вече на над $1 трилион и има масов колектив от машини, потвърждаващи транзакции, изглежда не доказва нищо за тези хора.
Ако погледнем в същото време на пътят, който е извървял Биткойн от своето създаване до момента би трябвало всеки един човек да осъзнае колко много се е развила цялата екосистема на криптовалутите.
Бариерите, които централизираното банкиране въведе, се оказаха основни обществени проблеми.
Краудфандингът, взаимното кредитиране и децентрализираните валути, базирани на математика, са нови иновации и идеи, които Фрийдман вероятно би одобрил.
Мобилната технология, която ще формира бъдещето на плащанията, вероятно също би била аплодирана.
„Разбира се, Фрийдман не е предсказал блокчейн„, обобщава писателя Джефри Тъкър. „Той прост се е надявал на ненадеждна система. Той е видял необходимостта от такава.“
И къде се намираме днес? Цената на Биткойн достигна близо $65,000 покрай новините за директния листинг на Coinbase. Общата пазарна капитализация е над $1 трилион. Все повече компании се ориентират към това да приемат Биткойн като метод на плащане.
Някогашните скептици по отношение на флагманската криптовалута започнаха да си променят мнението, след като успяха да видят на какво е способен актива от гледна точка на развитие. Банките и големите финансови институции виждат потенциала и заплахата от Биткойн. Повечето големи правителства започнаха да разработват собствени дигитални валути, които да облагодетелстват настоящата финансова система. Ами алтернативните криптовалути? Вече съществуват проекти, които да обработват хиляди транзакции в секунда, срещу минимални такси – елиминирайки нуждата от посредник.
Милтън Фрийдман в крайна сметка се оказа прав. Светът е имал нужда именно от това – аналог на традиционната финансова система, удобен за потребителите, независещ от никой централен орган, с възможност за константно надграждане. Може и да не е Биткойн. Може да не е Етериум. Но в едно можем да бъдем сигурни – посоката на света се измести към дигитализацията.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.