През последните години се наблюдава значително засилване на тенденцията за дедоларизация, като няколко държави активно търсят алтернативи, за да намалят зависимостта си от щатския долар като световна резервна валута.
Тази промяна във фокуса породи опасения относно дългогодишната доминация на долара и неговата уязвимост към потенциални предизвикателства от страна на други валути.
JP Morgan идентифицира два ключови фактора, които потенциално биха могли да застрашат господстващото положение на долара, въпреки че тези фактори може да не са били напълно отчетени на пазарите:
Ако напрежението между двете държави се засили и глобалната фрагментация стане по-разпространена, това може да доведе до намаляване на международните търговски и финансови връзки, което потенциално може да доведе до намаляване на статута на долара като световна резервна валута.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
БРИКС: Русия с важно съобщение за новата валута
По данни на Международния валутен фонд (МВФ) делът на щатския долар в международните резерви е намалял от 73% през 2001 г. до 58% през 2022 г. Въпреки този спад щатският долар продължава да запазва позицията си на доминираща резервна валута.
Трябва да се отбележи, че държавите от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) планират да проведат среща между 22 и 24 август, за да обсъдят въвеждането на обща търговска валута, обезпечена със злато, което предполага нарастващ интерес към диверсификация от щатския долар.
Като цяло тенденцията на дедоларизация отразява продължаващия стремеж на държавите да търсят алтернативи и да намалят зависимостта си от щатския долар в международната търговия и финансовите транзакции.
Източник: FirstPost
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.