Кодът за добив на криптовалути на Coinhive, бе засечен наскоро в повече от 300 уебсайта на правителства и университети по целия свят, съобщи изследователят по кибер сигурността Трой Мърш.
Както изследователят е публикувал в Twitter на 4 май, той е бил предупреден за тази конкретна кампания чрез атаката на уебсайтовете на Зоопарка в Сан Диего и правителството на Чихуахуа, Мексико. И двата уебсайта съобщават, че Coinhive е бил „инжектиран“ в техните Javascript библиотеки по същия начин.
Coinhive е JavaScript програма на, създадена за да копае Monero (XMR) чрез уеб браузър. То се продава на собствениците на уеб страници като алтернативна форма на осигуряване на приходи, вместо онлайн рекламиране.
Според Мърш, този неотдавнашен „високопрофилен“ случай на измами с криптовалути (използването на устройството на друго лице за добив на крипто, без тяхното знание) e заразил 348 уебсайта, включително такива като Националния съвет за трудови отношения (NLRB), американска федерална агенция и потребителския сайт на тези, които ползват Lenovo.
Както открива Мърш, повечето домейни на засегнатите сайтове са в САЩ и главно се хостват на Amazon. Пълният списък на заразените страници е приложен към първоначалния отчет.
От създаването си през 2017 г., зловреднo разгръщане на копача на Coinhive доведе до това да стане най-разпространеният малуер (зловреден софтуер), според доклад от януари 2018 г.
Coinhive всъщност е използван като алтернатива за онлайн реклами, които могат да бъдат по-малко злонамерени, но все още подвеждащи от водещи брандове като Salon и The Pirate Bay.
Още през януари бе съобщено за голям инцидент с криптовалути, който причини 55% от онлайн бизнесите, включително Youtube, несъзнателно да управлява крипто копачи в уебсайтове си, чрез рекламната платформа на Google, DoubleClick. Според доклада, 90% от рекламите използват копача Coinhive.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.