След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Икономическият календар за следващата седмица включва няколко внимателно следени данни от САЩ. Във вторник в 18:00 (българско време) Федералният резерв на Ню Йорк ще публикува своите едногодишни инфлационни очаквания за юни, като ще даде представка за настроенията на потребителите относно ценовите тенденции. След това, в четвъртък в 15:30 (българско време), докладът за молбите за помощи за безработица в САЩ ще предостави актуална информация за състоянието на пазара на труда.
Въпреки относително лекия календар с данни, следващата седмица може да има огромни последствия, особено като се има предвид, че на преден план ще бъдат ключовите новини от Федералния резерв и решенията на Доналд Тръмп по отношение на търговската политика.
Оптимизмът около американските акции достигна връхна точка миналата седмица, подтикнат от силния приток на капитали и оптимистичните позиции на мениджърите на активи.
Анализаторите обаче предупреждават, че този ентусиазъм може да е довел до прекомерна концентрация в определени акции, което създава условия за резки корекции, ако се появят негативни катализатори.
Основен източник на риск е продължаващият преглед на тарифите от администрацията на Тръмп. Резултатите от този преглед се очакват до 9 юли и могат да окажат значително влияние върху настроенията в световната търговия. Инвеститорите следят внимателно за всякакви признаци за по-високи мита, които биха могли да разтърсят пазарите на акции, които са отразили икономическата стабилност в цените си.
Федералният резерв също ще бъде в центъра на вниманието, тъй като трейдърите очакват нови сигнали за монетарната политика. Протоколите от последната среща на FOMC ще бъдат публикувани в сряда вечерта и ще дадат по-задълбочена представа за вижданията на централната банка относно инфлацията, лихвите и балансовата стратегия.
Освен това, няколко представители на Фед ще изнесат речи по-късно през седмицата. Президентът на Фед в Сейнт Луис, Мусалем, ще говори за икономиката в четвъртък следобед, а вечерта ще последват коментари от президента на Фед в Сан Франциско, Мери Дейли. Тонът им може да повлияе на очакванията за следващия ход в политиката.
Тъй като настроенията са високи и толерантността към риска се увеличава, събитията през следващата седмица могат да послужат като проверка на реалността или като нов катализатор. Инвеститорите биха били разумни ако останат гъвкави.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.