Регулаторен преглед на практиките на Klarna между април 2021 г. и март 2022 г. разкри множество нарушения на ключови правила за борба с прането на пари (AML).
Те включват недостатъци в общите оценки на риска на компанията и пропуски в протоколите за комплексна проверка на клиентите.
Властите установиха, че процесите за оценка на риска на Klarna не са обърнали достатъчно внимание на това как нейните услуги могат да бъдат използвани за пране на пари или финансиране на тероризъм. Освен това компанията не разполагаше с изчерпателни насоки за определяне на това кога трябва да се извършва комплексна проверка на клиентите за потребителите на нейните продукти за фактуриране.
Даниел Бар, генерален директор на Шведския орган за финансов надзор (FI), подчерта значението на стриктното спазване на разпоредбите за борба с прането на пари за предотвратяване на престъпни злоупотреби с финансовите системи. Той заяви, че пропуските на Klarna в оценките на риска и надлежната проверка оправдават намеса, макар и не достатъчно сериозна, за да оправдае предупреждение или отнемане на лиценза.
През последните години големите шведски банки бяха подложени на внимателен контрол по отношение на спазването на правилата за борба с прането на пари, като SEB получи голяма глоба в размер на 4 милиарда крони. Klarna обаче подчерта, че по време на разследването не са открити доказателства за злоупотреба с нейните услуги с цел пране на пари. Говорител отбеляза, че компанията е участвала в конструктивен диалог с регулаторните органи, за да затвърди ангажимента си за сигурни финансови практики.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.