НАЧАЛО Алткойни

Китовете се възползват от високите такси на Етериум

20.05.2021 19:00 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китовете се възползват от високите такси на Етериум

Ако сте използвали Етериум поне веднъж през последния месец (или някога), тогава може би сте забелязали едно нещо - таксите са ужасни.

Транзакциите, които само преди месеци биха стрували няколко долара, вече могат да ви струват “ръка или крак“.

Това ги прави изключително нерентабилни.

Но докато много потребители страдат от таксите, търговците с голям обем или така наречените китове, всъщност обръщат настоящия пазар на такси в своя полза и ефективно монополизират два от най-големите случаи на употреба на Етериум в момента – т.нар. yield farming и децентрализираните борси. Ето как.

Yield farming се превръща в “играта на китовете

В момента, ако искате дa участвате в процесите на yield farming на Етериум, вероятно ще трябва да се борите с изключително високите такси за транзакции, които идват както при депозиране на вашата инвестиция, така и по-късно, когато я изтеглите.

За съжаление по-голямата част от този фарминг се базира почти изцяло на смарт договори и включват прехвърляне на ERC-20 токени. Това означава, че таксата, която идва с това взаимодействие, е много по-висока от обикновения ETH трансфер.

В пиковите моменти не е необичайно да видите, че транзакциите за депозити и тегления достигат до над $100.

Ако приемем, че yield farming-ът изплаща 10% APY, това означава, че ще трябва да инвестирате минимум $2,000 за една година, само за да компенсирате таксите за транзакциите си.

При много по-големи инвестиции обаче тези разходи могат да станат незначителни, правейки фарминга далеч по-привлекателен за големите инвеститори.

Това също води до избутване на по-малките участници, предлагайки по-висока доходност за тези, които все още са в играта – тъй като добивите обикновено са пряко пропорционални на общата стойност, заключена от инвеститорите.

Китовете превземат децентрализираните борси

Децентрализираните борси като Uniswap и Curve бяха приветствани като едни от най-големите постижения в блокчейн пространството през последните няколко години – поради гъвкавостта и свободата, които те предоставят на търговците. 

Но макар това да е било така преди няколко месеца, децентрализираните борси бързо се превръщат в огнище за активност от страна на китовете, тъй като таксите за транзакции, свързани с базирани на Етериум DEX платформи като Uniswap, могат да бъдат привлекателни. Само през последната седмица средните такси за транзакции в четирите най-популярни DEX са около $100.

Това означава, че ще трябва да похарчите около $100 само за закупуване на криптовалута на DEX, без да включвате оторизационните транзакции, които може да се наложи да направите. Естествено, това означава, че по-големите поръчки имат по-голям шанс за постигане на рентабилност.

Това предизвикателство тежи и върху арбитражните трейдъри, които трябва да са готови да платят потенциално огромни такси, за да се възползват от ценовото несъответствие между DEX и друга платформа.

Тъй като арбитражните възможности обикновено означават печелене от малки разлики в стойността между една или повече платформи, само китовете могат надеждно да реализират печалба, използвайки арбитраж, след като се вземат предвид таксите.

Има ли решение?

За съжаление, високите такси на Етериум едва ли ще изчезнат скоро. Поради все по-интензивното търсене на DeFi продуктите и огромния интерес към децентрализираната търговия, Етериум блокчейна работи на максимален капацитет почти постоянно.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ
Етериум може да се възстанови – Ето защо

В резултат на това, докато Етериум пусне своите дългоочаквани актуализации и премине към консенсусният алгоритъм за доказателство на залог (PoS) с шардинг или друго решение за мащабиране на първи слой, едва ли ще видим драстичен спад в таксите за ETH .

Въпреки това, има редица решения, които да помогнат за масово повишаване на мащабируемостта на Етериум в момента – като по този начин дават на потребителите способността да избегнат ‘войната с газта‘, в която се намира Етериум през 2021 г. Layer2.Finance на Celer в момента е водеща в това пространство, тъй като вече има работещ продукт, който помага за смекчаване на проблемите с таксите на Етериум.

Платформата използва мрежата Celer за мащабиране на Етериум, като позволява на потребителите да преместят своите активи от първи слой (напр. ERC-20 токени) на втория слой, които след това се агрегират от Layer2.Finance и се депозират в DeFi протоколи по избор на потребителя – групиране на транзакциите заедно, за да се спестят такси.

Текущите оценки показват, че Layer2.Finance може да спести на потребителите повече от 99% в сравнение с директните транзакции на първи слой.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Алткойни Новини

Ето кои криптовалути да разгледате в края на седмицата

Пазарът на криптовалути продължава да се намира във фаза на корекция, като не се наблюдава значително възстановяване на цените на криптовалутите.

19.04.2024 21:30 2 мин. четене

AI прогноза за цената на XRP за началото на май

Поради продължаващия правен спор между Ripple Labs и Комисията за ценни книжа и борси (SEC) XRP не успя да се възползва от ралито на крипто пазар през 2024 г., като не реализира значителен ръст въпреки многобройните опити за пробив.

19.04.2024 13:00 1 мин. четене

2 криптовалути от портфолиото на милиардера Марк Кюбан, които може да ви изненадат

Марк Кюбан, известен с ролята си в Shark Tank, също привлече вниманието на крипто света с подкрепата си за Биткойн, Етериум и Dogecoin.

19.04.2024 12:00 1 мин. четене

Coinbase добавя фючърсна търговия с меме криптовалутата Dogwifhat (WIF)

Според последните актуализации платформата за фючърси на Coinbase International е готова да въведе алткойна WIF.

19.04.2024 8:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.