Според доклад на китайската държавна преса агенция Xinhua, полицията в провинция Анхуй в Източен Китай е конфискувала оборудването, след като е алармирано за необичайно високото използване на електроенергия от оператора на местната електрическа мрежа.
Заподозреният, идентифициран от фамилията Ма, се предполага, че е откраднал 150 000 киловат часа електроенергия за малко повече от месеца, според доклада. Разследване от полицията на окръг Ханшан разкри, че електромерът, свързан с крипто-добивната операция, е бил прекъснат, за да се избегнат сметките за ток.
Копаенето на криптовалути е енергийно интензивен процес, при който копачите се възнаграждават с новоизвадени токени за създаване на блокове от валидирани транзакции и прибавянето им към блокчейн. Печалбите се получават, когато стойността на изтеглените токени надвишава разходите за електроенергия и изчислителна мощност.
Обвиняемият крипто миньор е цитиран като казал на полицията, че е купил минното оборудване през април, преди да открие, че ежедневните разходи за енергия за операцията – над 6000 юана ($ 923). Полицията твърди, че Ма не е реализирал никакви печалби, когато е бил хванат, подправяйки електромера и източвайки електричество.
В подобен случай полицията в град Тиендзин в североизточен Китай конфискува 600 компютри за добив на биткойн през април, след като местната електроцентрала забеляза внезапни скокове в използването на електроенергия. Над 6 души се предполага, че са замесени в операцията за добив на биткойн, при която също са се преправяли съединителни кутии.
Оттогава Пекин е обезкуражил местните власти да подкрепят местните минни крипто операции като част от по-широкото предприемане на мерки от страна на правителството. Проучването е довело до очевиден изход от миньорите на крипто като гиганта Bitmain, който се занимава с установяването на операции в Швейцария и богатия на власт щат Вашингтон в Съединените щати.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.