От началото на 2018 г. правителството на Китай е затегнало политиките, насочени към милионерите инвеститори в страната, които държат богатството си в чужбина, за да избегнат големи данъци.
Китайските инвеститори разчитат на швейцарската офшорна банкова индустрия, пазара на недвижими имоти в Хонг Конг и чуждестранните фондови пазари, за да натрупат имоти, активи и парични средства извън континенталната част на Китай.
Местните финансови власти обаче започнаха да предприемат мерки срещу инвеститорите, които натрупват значителни богатства на офшор пазари.
През последните месеци китайското правителство започна да си сътрудничи с агенции в 83 страни, които следват Общите стандарти за отчетност, създадени от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Участието на китайското правителство в ОИСР и КСР се очаква да доведе до директна комуникация и сътрудничество с Вирджинските острови, Бермуди, Люксембург, Швейцария и Бахамските острови, пет региона, от които инвеститорите често зависят, за да спестят огромни капитали в офшорни банковия сектор.
Миналия месец Китай разкри, че всичките 83 държави, включени в КСР и ОИСР, ще споделят данни, свързани с финансовите сметки, държани от китайски граждани, като позволяват на правителството да се насочи към високопоставени инвеститори.
Притокът на инвеститори от Китай към пазара на недвижими имоти в Хонг Конг доведе до значително увеличение на премиите по апартаментите, което създаде балон за недвижими имоти, който направи по-голямо предизвикателство за местните жители да придобият имоти.
За китайското правителство е трудно и неефективно да ограничи парите, изтичащи от Китай до пазара на недвижими имоти в Хонг Конг, тъй като би изисквал изключително непрактичен процес от банките, които си сътрудничат с правителството, за да цензурират и наблюдават всяка голяма сделка.
Но е възможно да бъдат предприети мерки от правителството срещу отделни инвеститори, които притежават големи суми чуждестранни активи и парични средства в офшорни спестовни сметки.
Криптовалути като Биткойн и Етериум остават като единствената алтернатива извън пазара на недвижими имоти и фондовия пазар в Хонконг за местните инвеститори да съхраняват значителен капитал.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.