От началото на 2018 г. правителството на Китай е затегнало политиките, насочени към милионерите инвеститори в страната, които държат богатството си в чужбина, за да избегнат големи данъци.
Китайските инвеститори разчитат на швейцарската офшорна банкова индустрия, пазара на недвижими имоти в Хонг Конг и чуждестранните фондови пазари, за да натрупат имоти, активи и парични средства извън континенталната част на Китай.
Местните финансови власти обаче започнаха да предприемат мерки срещу инвеститорите, които натрупват значителни богатства на офшор пазари.
През последните месеци китайското правителство започна да си сътрудничи с агенции в 83 страни, които следват Общите стандарти за отчетност, създадени от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Участието на китайското правителство в ОИСР и КСР се очаква да доведе до директна комуникация и сътрудничество с Вирджинските острови, Бермуди, Люксембург, Швейцария и Бахамските острови, пет региона, от които инвеститорите често зависят, за да спестят огромни капитали в офшорни банковия сектор.
Миналия месец Китай разкри, че всичките 83 държави, включени в КСР и ОИСР, ще споделят данни, свързани с финансовите сметки, държани от китайски граждани, като позволяват на правителството да се насочи към високопоставени инвеститори.
Притокът на инвеститори от Китай към пазара на недвижими имоти в Хонг Конг доведе до значително увеличение на премиите по апартаментите, което създаде балон за недвижими имоти, който направи по-голямо предизвикателство за местните жители да придобият имоти.
За китайското правителство е трудно и неефективно да ограничи парите, изтичащи от Китай до пазара на недвижими имоти в Хонг Конг, тъй като би изисквал изключително непрактичен процес от банките, които си сътрудничат с правителството, за да цензурират и наблюдават всяка голяма сделка.
Но е възможно да бъдат предприети мерки от правителството срещу отделни инвеститори, които притежават големи суми чуждестранни активи и парични средства в офшорни спестовни сметки.
Криптовалути като Биткойн и Етериум остават като единствената алтернатива извън пазара на недвижими имоти и фондовия пазар в Хонконг за местните инвеститори да съхраняват значителен капитал.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.