Китайският крипто журналист Колин Ву и няколко други експерти смятат, че огромните количества Биткойн и Етериум, конфискувани от китайското правителство от измамата PlusToken, са преобразувани във фиат и са предадени на Централната банка на Китай.
Колин Ву споделя снимки на официални документи за конфискацията на изключително големи количества BTC и ETH от крипто измамата PlusToken – най-голямата Понци схеми на Понци в крипто индустрията.
Той споменава цифри от 190,000 BTC и 830,000 ETH, които сега струват 3,213,109,000 и 423,474,300 долара и казва, че според документа китайското правителство е продало тази криптовалута и е предоставило средствата в Централната хазна, управлявана от Китайската народна банка.
В своята тема в Twitter, крипто експертът Дейвид Пуел казва, че тази разпродажба е направена миналата година. Той първо цитира официалната версия на събитията – че крипто е просто конфискувано и съхранявано в националната хазна на Китай, но също така вярва, че криптото най-вероятно е продадено. Той назовава конкретни борси, чрез които е направено – Houbi и OKEx, и шеговито нарече китайското правителство най-големия хедж фонд за Биткойн през 2019 г. и заяви, че действията му вече могат да се разглеждат като първата правителствена атака срещу BTC. Тя обаче не успя, посочи Пуел.
Туитовете на Дейвид Пуел също напомниха на общността, че разпродажбата на конфискуваните Биткойн и Етериум е оказала своето въздействие върху пазарите на монети и е подтикнала валутните им курсове надолу.
Китайското правителство също имаше големи количества XRP, но оттогава, добавя той, по-голямата част от тях са продадени на крипто борсата HBTC.
„Така те конфискуваха всичкия XRP. Но оттогава повечето са продадени чрез борсата HBTC. Не е останало много в басейна”
Ерик Тръмп се позиционира в центъра на следващата голяма вълна за Биткойн – добивното дело.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.