Шест от 109-те лица, наскоро арестувани от китайските власти във връзка с крипто Понци схемата PlusToken (която е на стойност $5,8 милиарда) са официално обвинени.
Обвиняемите Чен Шаофън, Луу Джианхуа, Лу Цзянхуа, Лу Синхай, Джин Синхай, Уан Ин и Джан Цин бяха обвинени от прокурорите в окръг Сианшуй и град Янченг на 7-ми септември. Властите заявиха, че лицата са „заподозрени в организирането и воденето на престъпна пирамидална схема.“
109 лица, заподозрени в участие в PlusToken, бяха арестувани в края на юли, включително 27 души, за които се смята, че са ръководителите на измамата, заедно с 82 „ключови“ организатори.
Предполагамеият ръководител на схемата също беше арестуван през май, докато още шест заподозрени бяха екстрадирани в Китай от Вануату през юли 2019 г.
PlusToken публикува своята бяла книга през февруари 2018 г., твърдейки, че е южнокорейска крипто борса, предлагаща лихвоносни сметки, генериращи възвръщаемост между 10% и 30% на месец под формата на родния си токен „PLUS“.
Измамата събра над 200,000 Биткойна (BTC), 789,000 ETH и 26-ти милиона EOS (EOS) от приблизително 3 милиона нищо неподозиращи инвеститори до 30-ти май 2019 г.
След като потребителите на PlusToken установиха, че вече не могат да имат достъп до средствата си през юни, китайската полиция се включи. Изглежда, че не са се случили значителни движения на фондове PlusToken от последните арести, като последните известни трансфери от портфейли нa PlusToken са станали в края на юни.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.