Шест от 109-те лица, наскоро арестувани от китайските власти във връзка с крипто Понци схемата PlusToken (която е на стойност $5,8 милиарда) са официално обвинени.
Обвиняемите Чен Шаофън, Луу Джианхуа, Лу Цзянхуа, Лу Синхай, Джин Синхай, Уан Ин и Джан Цин бяха обвинени от прокурорите в окръг Сианшуй и град Янченг на 7-ми септември. Властите заявиха, че лицата са „заподозрени в организирането и воденето на престъпна пирамидална схема.“
109 лица, заподозрени в участие в PlusToken, бяха арестувани в края на юли, включително 27 души, за които се смята, че са ръководителите на измамата, заедно с 82 „ключови“ организатори.
Предполагамеият ръководител на схемата също беше арестуван през май, докато още шест заподозрени бяха екстрадирани в Китай от Вануату през юли 2019 г.
PlusToken публикува своята бяла книга през февруари 2018 г., твърдейки, че е южнокорейска крипто борса, предлагаща лихвоносни сметки, генериращи възвръщаемост между 10% и 30% на месец под формата на родния си токен „PLUS“.
Измамата събра над 200,000 Биткойна (BTC), 789,000 ETH и 26-ти милиона EOS (EOS) от приблизително 3 милиона нищо неподозиращи инвеститори до 30-ти май 2019 г.
След като потребителите на PlusToken установиха, че вече не могат да имат достъп до средствата си през юни, китайската полиция се включи. Изглежда, че не са се случили значителни движения на фондове PlusToken от последните арести, като последните известни трансфери от портфейли нa PlusToken са станали в края на юни.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.