Китайски изследователски екип твърди, че е разработил квантов компютър, който е 100 трилиона пъти по-бърз от всеки съществуващ компютър.
Според медията Xinhuanet, екипът, който включва известния квантов физик Пан Дзиенвей, сподели значителния пробив в квантовите изчисления.
Пан и машината на екипа му постигнаха това, което хората в света на квантовите изчисления наричат квантово изчислително предимство (quantum computational advantage).
Лу Чаоянг, професор в Университета за наука и технологии в Китай, обяснява защо това постижение е толкова важно.
„Квантовото изчислително предимство е като праг. Това означава, че когато капацитетът на нов прототип на квантов компютър надхвърли капацитета на най-силния традиционен компютър при обработката на определена задача, той доказва, че вероятно ще направи пробиви в множество други области.“
Разработването на квантови компютри може да създаде значителни рискове за настоящите методи за криптиране, които се използват за защита на голяма част от информацията, съхранявана в интернет, включително криптографските алгоритми, които в момента поддържат сигурността на Биткойн.
Тази опасност подхрани състезанието за подсигуряване на Биткойн и други защитени с алгоритми данни в интернет.
Докато Китай обявява своя пробив в квантовите изчисления, базираната в Япония Toshiba обещава да предлага криптографски услуги за квантови изчисления до 2025 г. Многонационалният конгломерат тества своите услуги, като залага, че необходимостта от услуги за квантово криптиране ще нарасне значително през следващите години.
Прогнозата на Toshiba за сектора може да се актуализира, тъй като екипът на Пан продължава да работи върху своята машина, която има, според Xinhuanet, 10 милиарда пъти по-бърза скорост на обработка от квантовия компютър на Google.
Масивна разпродажба при Биткойн? – Прочетете още тук!
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.