Китай копаят много по-малко Биткойн (BTC), отколкото хората предполагат, според ново проучване.
Публикувано на 16-ти юли от управителя на активи към Fidelity и крипто изследователската фирма BitOoda, проучването разкрива, че Китай всъщност е отговорен за около 50% от добива на Биткойн – не 65%.
Анализаторите използваха това, което описват като различни източници, както и „поверителни разговори“ с копачи, които се съгласиха да разкрият информация за аспекти като разходи за енергия при условие, че те останат анонимни.
„Успяхме да локализираме ~4,1 GW мощност при 153 съоръжения за добив, включително 67 съоръжения или ~ 3GW мощност, с данни за цената на електроенергията, предоставени при условие за анонимност“, обобщиха те в придружаващата блог публикация.
Освен това BitOoda установи, че 14% от добивът сега идва от САЩ. Независимо от това, оценките в Китай бяха трудни за потвърждение и цифрата от 50% остава отворена за тълкуване.
„Нашите разговори ни карат да вярваме, че сме установили по-голямата част от капацитета в САЩ, Канада и Исландия, но само малка част в Китай и категорията „останалия свят“,“ продължава публикацията.
Както бе съобщено, предишните догадки за участието на Китай в пространството за копаене на Биткойн поставят техния дял на около 65%.
(Географско разпределение на проучения капацитет за добив спрямо прогнозен общ капацитет 9,6 GW)
Продължавайки, проучването допринесе с различни проницания, като влиянието на „хидро” сезона върху приходите от копаене. Хидро сезон произтича от това, че Китай разчитат основно на водноелектрическа енергия.
За шест месеца от годината миньорите, разположени в провинции като Съчуан, продават по-малко Биткойн, за да финансират разходите за приблизително половината година.
„Ние се аргументираме с общоприетата мъдрост, която предполага, че ниските цени на електроенергията водят растежа на хеширащата мощност по време на [тази част от годината]“, се казва в блога.
„Според нас, ‘хидросезонът’ измества кривата на разходите за 6 месеца в годината, което води до по-малко продажби на Биткойн за финансиране на оперативни разходи, тъй като миньорите натрупват капитал за финансиране на растежа на капацитета.“
Според придружаващата графика, средното повишение на цените се колебае в и извън хидро сезоните, докато растежът на хеш-рейта на Биткойн мрежата остава стабилен.
(Хешираща мощност спрямо цената на Биткойн, разделена от периоди на наводнения и суша)
Копачите трябва да се примирят с метеорологичните условия в Съчуан и на други места, като през последните години бяха наблюдавани множество съобщения за множество унищожен хардуер поради наводнения.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.