Големият телефонен оператор China Telecom пусна своята "бяла книга" (whitepaper) за блокчейн смартфони в ерата на 5G.
„China Telecom“ представи бялата книга на изложението „China International Intelligent Industry Expo“ на 27-ми август, според доклад на местния информационен бюлетин „Sina„.
В документа China Telecom посочи потенциалните ползи от прилагането на блокчейн технологията в мобилните телефони, включително автоматизация и проследяване на транзакции. Според Sina, бялата книга на China Telecom гласи, че хората могат да овладеят собствения си дигитален актив в ерата на 5G, като „независимо от обема, вариациите и размерите, активите от данни ще растат геометрично“.
Според съобщенията, компанията отбелязва нарастващото приемане на блокчейн в мобилната индустрия, с предупреждението, че степента на приемане е ниска в момента, тъй като мобилните телефони, работещи с блокчейн, все още не се произвеждат масово.
Въпреки това, по-голямата част от производителите на блокчейн мобилни телефони използват децентрализираната система, за да спекулират за горещите точки на пазара, а не да реализират потениала на технологията в индустрията, заяви China Telecom. От своя страна това доведе до лошо представяне на съществуващите досега блокчейн смартфони, твърди компанията.
Разработена от China Telecom, описаната в бялата книга блокчейн екосистемата, има за цел да реши основни проблеми в експлоатацията на мобилни мрежи, включително измами, тормоз, загуба на данни и престъпления, свързани с кражба на самоличността. Освен това, в бялата книга е описан и проект на система за управление на дигитални активи, която е базирана на SIM карта.
Като пример, идеята на China Telecom да използва блокчейн за целите на борбата с кражбите и загубите, предлага да създаде черни списъци, свързан с надеждни IMEI, и да ги шифрова чрез блокчейн. Когато мобилното устройство влезне в черния списък, телекомуникационните компании, доставчиците на смартфони и крайните потребители могат незабавно да идентифицират и деактивират откраднатите устройства чрез технологията.
Освен това, бялата книга също така посочва, че 5G блокчейн има пет основни сценария на приложение, включващи проверка на дигитална идентичност, финансово приложение, приложение за проследяване по веригата на доставки, съдебно приложение и експресна доставка.
Както беше съобщено по-рано, комбинацията от 5G и блокчейн може потенциално да допринесе за увеличаване на икономическата стойност, отчасти заради способността на 5G директно да подпомага блокчейн чрез увеличаване на участието на нодовете (възлите) и децентрализацията.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.