Бившият член на Китайската комунистическа партия (ККП) И Сяо беше осъден на доживотен затвор от китайски съд по обвинения в корупция, включително за участието му в операции по добив на криптовалута.
Преди това Сяо заемаше длъжността заместник-председател в рамките на комитета на провинция Дзянси на Народната политическа консултативна конференция.
В допълнение към обвиненията в корупция съдът призна Сяо за виновен и за злоупотреба с власт. Присъдата се основава на доказателства, които сочат, че в периода 2008-2021 г. той е приел подкупи на обща стойност над 125 милиона юана ($17.1 милиона).
Освен това по време на мандата си като партиен секретар на град Фучжоу Сяо е подпомагал компании, занимаващи се с добив на крипто, въпреки че тези дейности са забранени в Китай. Съдът стига до заключението, че действията му са довели до значителни финансови загуби за публичните активи и националните интереси.
Вследствие на това И Сяо е осъден на доживотен затвор, придружен от отнемане на всички негови политически права и конфискация на личното му имущество.
Отношенията на Китай с криптовалутната индустрия се характеризират със строги регулации.
През 2013 г. страната инициира забрана на крипто транзакциите от страна на банките, последвана от забрана на първоначалните предлагания на монети (ICO) през 2017 г. Тези мерки бяха въведени, за да се запази стабилността на юана и да се предотврати неразрешеното изтичане на средства от страната.
След това фокусът се измести върху добива на Биткойн (BTC) през 2019 г., когато Националната комисия за развитие и реформи (NDRC) определи добива на BTC като „нежелан„.
В продължаващите си усилия да упражнява контрол върху разрастващия се сектор на криптовалутите Китай засили регулаторните си усилия през 2020 г. До август същата година Китайската народна банка (КНБ) разкри намерението си да блокира над 100 чуждестранни уебсайта, предлагащи услуги за обмен на криптовалути.
Въпреки това, едва през 2021 г. забраната на Китай за добив на криптовалути беше напълно наложена. Преди това провинции като Вътрешна Монголия, Синдзян и Съчуан бяха значителни центрове за добив на Биткойн, като в Китай се намираше почти половината от световната мощност за добив на BTC.
Окончателният удар бе нанесен през септември 2021 г., тъй като страната реши да забрани напълно дейностите по добив на криптовалута.
Съобщава се, че Биткойн кит е загубил над $300 милиона в опустошителна крипто кражба – една от най-големите в последно време.
Kraken наскоро предотврати опит за проникване от севернокорейски хакер, маскиран като кандидат за работа.
Авраам Айзенберг, известен с организирането на експлойта на Mango Markets през 2022 г., бе осъден на 52 месеца затвор, но не за дейностите си, свързани с криптовалути.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.