Китайската централна банка публикува своята теза „Напредък в проучванията и развитието на E-CNY в Китай“, за да хвърли светлина върху постигнатото до момента по отношение на издаването на дигитални юани.
Защо анализаторите смятат, че това изглежда странно?
На официалния уебсайт на Народна банка на Китай е публикувана актуализация за напредъка на CBDC в Китай. Тази статия беше забелязана от множество експерти, включително печелившият награди журналист Колин Ву.
Breaking: The Central Bank of China released a white paper on Digital CNY (DCEP), emphasizing that one of the reasons for the launch is the challenge of cryptocurrency, and it will load smart contracts to achieve programmability. https://t.co/V9i9GRj8k1 pic.twitter.com/Tz38kw1wHF
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) July 16, 2021
Документът избягва да нарича новия проект „дигитален юан“ или CBDC; „E-CNY“ е единственото име за китайската банкова валута. Тя ще съществува съвместно с физически RMB с подобни характеристики: разчетна единица, обменна среда и запас от стойност.
Системите E-CNY и RMB ще бъдат оперативно съвместими: и двете ще представляват „пари в обращение“. Най-вече E-CNY ще отговори на нуждите на местните плащания на дребно.
Едно от най-интересните съобщения от новият документ е, че E-CNY ще има програмни функции. Функционалността на смарт договори се споменава в китайските документи за CBDC за първи път:
E-CNY се сдобива с програмируемост от внедряването на смарт договори, които не нарушават неговите парични функции. В предпоставката за сигурност и съответствие тази функция позволява самоизпълнение на плащания съгласно предварително дефинирани условия или условия, договорени между двете страни, така че да улесни иновациите в бизнес модела.
Също така, заслужава да се отбележи, че нито блокчейн, нито криптовалута се споменават по отношение на технологията и токеномиката „E-CNY“. По този начин Китай се дистанцира от двете концепции на фона на разрастващите се репресии.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Германският закон, който позволява на фондове да инвестират в крипто, влиза в сила
Китайски служители отбелязаха, че все още не е предвидена точна времева рамка за пускането на E-CNY. Междувременно основните разработки и проучвания ще бъдат извършени в рамките на 14-ия петгодишен план (2021-2025).
Следващите фази на напредъка на E-CNY ще включват пускането на „пилотни проекти“, прилагането на съответните правила и широкообхватно проучване на „основните проблеми“, заключават авторите на статията.
Mastercard задълбочава участието си в крипто пространството с нова глобална инициатива, която ще позволи на потребителите да харчат стабилни монети толкова лесно, колкото и фиатните валути.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.