Акциите на Nvidia паднаха, след като китайските регулатори започнаха антитръстово разследване на покупката на Mellanox Technologies от компанията през 2020 г.
Държавната администрация за регулиране на пазара (SAMR) твърди, че сделката може да наруши китайските закони за конкуренцията, което засилва напрежението на фона на продължаващия технологичен спор между САЩ и Китай.
Разследването е следствие от санкциите на САЩ, които ограничават възможността на Nvidia да продава усъвършенствани AI чипове в Китай. В отговор Nvidia пусна влошени версии на своите чипове, но геополитическите противоречия продължават. Проучването на Китай може да е ответна мярка за политиките на САЩ, насочени към технологичния му сектор, с подобни ограничения, наложени на компании като Micron.
Nvidia също така е подложена на проверка от Министерството на правосъдието на САЩ и европейските регулаторни органи за потенциално антиконкурентно поведение. Въпреки че компанията все още доминира на пазара на чипове за изкуствен интелект, конкуренцията от страна на предприятия като Amazon нараства.
По-широката търговска война между САЩ и Китай, белязана от мита и ограничения, постави Nvidia в центъра на икономическото напрежение. Китай може да се противопостави на действията на САЩ, използвайки своите притежания на американски държавни ценни книжа или девалвирайки юана.
Освен това контролът на Китай върху редкоземните материали може да наруши глобалните вериги за доставки, засилвайки въздействието на тези търговски спорове.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.