На 8 ноември Китай представи мащабен план за стимулиране, който позволява на местните власти да емитират допълнителни облигации на стойност $827.7 милиарда през следващите три години, за да се справят с нарастващия "скрит дълг".
Това се случва след предишни намаления на лихвените проценти, но анализаторите предполагат, че Китай трябва да изразходва до $1.4 трилиона годишно, за да се възстанови от продължителния спад в сектора на недвижимите имоти.
Националният народен конгрес (NPC) одобри тази фискална експанзия, като повиши тавана на дълга на местните власти от 29.52 трилиона юана на 35.52 трилиона юана. Скритият дълг на правителството надхвърли 14 трилиона юана до 2023 г., като се планира той да бъде намален до 2.3 трилиона юана до 2028 г. По данни на МВФ общият държавен дълг възлиза на 147 трилиона юана, или 117% от БВП.
Въпреки че мащабът на цялостния пакет от стимули все още не е ясен, анализаторите очакват увеличаване на емисията на дълг до 10 трилиона юана през следващите години, което потенциално би намалило годишните лихвени плащания. Планът е насочен по-скоро към дългосрочни структурни проблеми, отколкото към непосредствено възстановяване, като пряката подкрепа за потребителите е малка. Икономистите предупреждават, че макар помощите да са жизненоважни за постигане на целите за растеж, те може да не стимулират значително вътрешното потребление или доверието.
NPC одобри също така специални облигации на стойност 6 трилиона юана за рекапитализация на държавните банки, като се очаква до 2025 г. да се повишат целите за бюджетния дефицит. Експертите подчертават, че ще са необходими допълнителни целенасочени фискални разходи за местния дълг и домакинствата, за да се възроди потребителското доверие и да се стимулира устойчив растеж.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.