В понеделник, 10 юли, председателят на Съвета на федерацията на Русия, Валентина Матвиенко, се срещна с председателя на Китайската народна република Си Дзинпин.
Според информацията Матвиенко е предала на китайския лидер най-добрите пожелания на руския президент Владимир Путин. По време на срещата тя каза също така на китайския президент, че Руската федерация е постигнала абсолютен консенсус на различни нива, включително на президента, правителството и обществото, относно развитието на двустранните отношения с Китай.
Освен това според нея сътрудничеството между Русия и Китай печели все по-голяма обществена подкрепа.
Трябва да се отбележи, че руските парламентаристи бяха поканени от председателя на Парламентарната комисия на Националния народен конгрес (ННК) Джао Лейджи, с когото Валентина Матвиенко имаше среща предишния ден.
Тя подчерта важната роля на междупарламентарното сътрудничество между Русия и Китай и отбеляза, че двете страни могат да се гордеят с високото ниво на сътрудничество, което са постигнали през последните години.
Подчертано е още, че политическото взаимно доверие между страните се задълбочава, взаимодействието на международната арена се разширява, а практическото сътрудничество достига нови висоти.
По време на разговорите страните обсъдиха и редица важни въпроси, свързани с развитието на партньорските отношения между Китай и Руската федерация.
Президентът Си Дзинпин посети Москва през март тази година. По време на официалната си визита и се срещна с Владимир Путин. Русия стана първата страна, в която той пристигна след третото си преизбиране за държавен глава.
Китай и Руската федерация си сътрудничат активно двустранно и в рамките на различни сдружения, включително БРИКС и ШОС. Обемът на търговския оборот между страните непрекъснато нараства.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.