Китай и Япония агресивно намаляват притежаваните от тях американски държавни ценни книжа, като през третото тримесечие на 2024 г. Япония е начело, продавайки рекордните $61.9 милиарда.
Това се случва след значително намаление от $40.5 милиарда през второто тримесечие. През същия период Китай се освободи от американски дълг на стойност $51.3 милиарда, отбелязвайки второто по големина редуциране досега. В резултат на това общият размер на притежаваните от Китай държавни ценни книжа спадна под $800 милиарда – равнище, невиждано от 16 години.
Това оттегляне на двама от най-големите чуждестранни държатели на американски дълг повдига въпроси за промяната на техните приоритети и за бъдещето на пазара на американски държавни ценни книжа.
Разпродажбата на Китай до голяма степен се дължи на стратегията му за стабилизиране на юана в условията на засилено търговско напрежение, особено със САЩ. Китайската народна банка (КНБ) се е фокусирала върху поддържането на по-силен юан, за да противодейства на пазарния натиск, включително на заплахата от мита.
От друга страна, ходът на Япония е свързан по-скоро с вътрешноикономическите нужди. Японското правителство финансира пакет от мерки за стимулиране на икономиката в размер на 39 трилиона йени, насочени към подпомагане на домакинствата и предприятията, което доведе до намаляване на инвестициите на страната в американски дълг.
След като и двете държави намаляват притежаваните от тях държавни ценни книжа, световните финансови пазари сега се борят с потенциалните последици от тези значителни промени.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.