Китайската централна банка въведе най-значителните си мерки за стимулиране на икономиката след пандемията, с които цели да съживи вялата икономика на страната и да я насочи обратно към поставената от правителството насока за икономически подем.
Анализаторите обаче предупреждават, че без допълнителни фискални мерки тези усилия може да не успеят да преодолеят дълбоко вкоренените икономически предизвикателства, включително дефлационния натиск и структурните слабости.
Китайската народна банка (PBOC) обяви широк набор от действия, включително намаляване на лихвените проценти и увеличаване на финансирането с цел вливане на повече ликвидност във финансовата система. Този ход следва поредица от неубедителни икономически показатели, които засилиха опасенията за продължителен спад.
Макар че интервенциите на PBOC да повишиха пазарните настроения, което доведе до ръст на китайските акции, облигации и юана, много експерти смятат, че само стимулите може да не са достатъчни, за да обърнат низходящата тенденция. Джулиан Еванс-Причард от Capital Economics подчерта, че макар това да е най-мащабният пакет от началото на 2020 г. насам, ще бъде необходима допълнителна фискална подкрепа, за да се постигне целта на страната за годишен растеж от 5%.
Основните компоненти на стратегията на PBOC включват намаляване с 50 базисни пункта на нормите на задължителните резерви на банките, което ще освободи около 1 трилион юана ($142 милиарда) за кредитиране. Освен това централната банка редуцира седемдневния си обратен репо лихвен процент с 0.2 пункта и сигнализира за възможността за допълнителни намаления по-късно тази година.
Макар че тези стъпки имат за цел да облекчат разходите по заемите и да стимулират бизнес и потребителското търсене, икономистите предупреждават, че за преодоляване на по-широките икономически пречки може да се наложи по-агресивна фискална политика, като например увеличаване на държавните разходи. Големи финансови институции като Goldman Sachs и UBS вече понижиха прогнозите си за растежа на Китай през 2024 г., позовавайки се на структурните дисбаланси и нарастващата несигурност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.