Съобщава се, че Китай проучва значителна инициатива за икономическо стимулиране, насочена към подмладяване на изпитващата затруднения икономика.
Страната, която е призната за втората по големина икономика в света, може скоро да одобри фискално стимулиране на стойност 10 трилиона юана, което се равнява на около $1.4 трилиона, като това може да бъде обявено през следващата седмица, както съобщи Reuters.
Тази инициатива ще включва набиране на нов дълг чрез емитиране на специални държавни облигации и ценни книжа на местното правителство през следващите години. Вътрешни лица предполагат, че планът включва набирането на около 6 трилиона юана (приблизително $840 милиарда) през следващите три години, за да се подпомогнат местните правителства в справянето със скритите дългове в балансите им. Освен това допълнителни 4 трилиона юана ($560 милиарда) са предвидени за съживяване на изпитващия затруднения сектор на недвижимите имоти.
Спешната необходимост от подобно стимулиране възниква след вълната от затваряне на банки през юни, когато няколко финансови институции в Китай бяха придобити от по-големи колеги на фона на значителния пазарен спад на недвижимите имоти. Този спад бе подхранван от неадекватното управление на риска и нарастващите дългове на местните власти.
Следващата седмица е планирано да се проведе заседание на Постоянния комитет на Националния народен конгрес, който служи като законодателен орган на Китай, за да обсъди предложените мерки за стимулиране. Това съвпада с президентските избори в САЩ, което добавя любопитна динамика към ситуацията.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.