Home

Китай отвръща на удара на Тръмп: Нови мита и контрол на износа срещу САЩ

04.02.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай отвръща на удара на Тръмп: Нови мита и контрол на износа срещу САЩ

Търговското напрежение между САЩ и Китай отново ескалира, като Пекин отговори на последните повишения на митата от страна на Вашингтон, въвеждайки свой собствен набор от икономически мерки.

От 10 февруари Китай ще наложи мита в размер до 15% върху избрани американски стоки, като целта е да бъдат обложени въглища, втечнен природен газ, суров петрол, селскостопанско оборудване и превозни средства. Освен това бяха въведени нови мерки за контрол на износа на критични минерали като волфрам и телур, които са от съществено значение за промишлеността и отбраната.

Пекин също така предприе действия за налагане на санкции на американски компании, добавяйки биотехнологичната Illumina и модната верига PVH Group към списъка си с „ненадеждни субекти“ за предполагаемо нарушаване на пазарните принципи. Едновременно с това китайските регулатори започнаха антитръстова проверка на Google, въпреки че компанията има минимални операции в страната. Тези мерки идват в отговор на широкообхватното 10% мито на Вашингтон върху китайския внос, част от по-широка стратегия, насочена и към Мексико и Канада, първоначално свързана с усилията за ограничаване на незаконната имиграция и трафика на фентанил.

Въпреки че контрамерките на Китай са значителни, те остават премерени в сравнение с мащабните мита, наложени от САЩ, които засягат стотици милиарди долари в търговията. Пекин също така подаде жалба в Световната търговска организация, твърдейки, че действията на Вашингтон подкопават глобалната икономическа стабилност. Въпреки напрежението и двете страни си оставиха възможност за преговори, като президентът Тръмп предположи, че скоро може да разговаря с китайския лидер Си Дзинпин.

Спорът отразява по-широки икономически и геополитически противоречия, включително търговски дисбаланси, технологична конкуренция и опасения за сигурността. Въпреки че след предишните търговски войни Китай диверсифицира икономиката си, растежът му, основан на износа, е изправен пред нови предизвикателства. Следващите месеци ще определят дали това противопоставяне ще доведе до по-нататъшна ескалация или до промяна към подновен диалог.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Топ 4 крипто airdrop събития, които да следим тази седмица

Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.

10.02.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто инвеститорите очакват ключови данни за инфлацията и нагласите на Фед

Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.

10.02.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Ще възпре ли Тръмп присъединяването на Саудитска Арабия към съюза?

В условията на ескалиращо геополитическо напрежение се очертава ясно разделение между Запада, ръководен от САЩ, и глобалния Юг, по-специално блока БРИКС

10.02.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Колко точно е богат директорът на JPMorgan?

Джейми Даймън се е утвърдил като доминираща фигура в световните финанси, оформяйки банковата индустрия чрез ръководството си в JPMorgan Chase.

10.02.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.