Позицията на Китай по отношение на регулирането на криптовалутите продължава да бъде актуална тема, но шансовете за отмяна в периода на забраната на Биткойн от 2021 г. до март 2025 г. значително намаляха.
През 2021 г. Китайската народна банка забрани транзакциите с дигитални валути, позовавайки се на опасения за финансови престъпления и рискове за традиционната финансова система.
Въпреки това блокчейнданни от Chainalysis разкриха, че над $50 милиарда в дигитални активи са напуснали Източна Азия между 2019 г. и 2020 г., като голяма част от тях са свързани с преместване на средства от китайски инвеститори в чужбина.
Това бягство на капитали вероятно е изиграло роля за строгите репресии на правителството срещу криптовалутите.
Данните на Polymarket демонстрират рязък спад във вероятността Китай да отмени забраната си за BTC. Докато през декември 2024 г. вероятността бе 20%, през януари 2025 г. тя спадна до едва 2%, което отразява нарастващия скептицизъм за промяна на политиката преди март.
Въпреки че Китай налага строги регулации, той остава един от най-големите притежатели на Биткойн, наред със САЩ. Докладите отчитат, че тези две държави са водещи в световните резерви на BTC, като по-малки са притежанията на страни като Украйна, Салвадор и Германия.
Заедно тези държави контролират над $529,000 BTC на стойност приблизително $55.3 милиарда.
Според главния изпълнителен директор на Strike Джак Малерс световната финансова система може да е близо до важен преломен момент, тъй като според него ерата на неконтролируемия дълг и небалансираната търговия започва да се оттегля.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.
Strategy отново е в центъра на вниманието, след като Майкъл Сейлър сигнализира за още една голяма покупка.