Начало » Други » Китай наложи 84% мито върху вноса от САЩ – какви ще са последствията?

Китай наложи 84% мито върху вноса от САЩ – какви ще са последствията?

09.04.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай наложи 84% мито върху вноса от САЩ – какви ще са последствията?

​Ескалиращата търговска война между Съединените щати и Китай се засилва, като Китай обяви мита от 84% върху американски стоки в отговор на неотдавнашното увеличение на митата върху китайския внос от президента Доналд Тръмп до 104%.

Тази значителна ескалация предизвика шокови вълни на световните финансови пазари, което доведе до рязък спад на основните фондови индекси в Европа, Азия и Съединените щати. ​

Крипто пазарът не е имунизиран срещу тези развития. Биткойн, например, претърпя рязък спад, понижавайки се под $77,000 на фона на завишеното търговско напрежение. Този спад отразява по-широкото пазарно безпокойство, тъй като инвеститорите често гледат на криптовалутите като на високорискови активи и могат да се оттеглят от тях по време на периоди на икономическа несигурност.

Освен това повишените мита могат да имат пряко отражение върху индустрията на криптовалутите, особено в областта на майнинг операциите. Много добивни предприятия разчитат на вносен хардуер, като ASIC майнъри и графични процесори, предимно произведени в Китай. Налагането на по-високи мита върху тези продукти може да ескалира оперативните разходи на миньорите, което потенциално да доведе до намалена рентабилност и забавяне на добивните операции.

Обратно, някои анализатори предполагат, че продължителните търговски спорове и произтичащата от тях икономическа нестабилност могат да засилят привлекателността на криптовалутите като алтернативни средства за съхранение на стойност. В сценарии, при които фиатните валути са изправени пред девалвация поради икономически натиск, предизвикан от търговията, дигиталните активи като ВТС могат да се окажат привлекателен хедж срещу инфлацията и обезценяването на валутата. ​

В обобщение, налагането от Китай на мито от 84% върху стоки от САЩ в отговор на тарифата от 104% на САЩ върху китайския внос, засили глобалното търговско напрежение, което доведе до значителна нестабилност на традиционните финансови пазари и повлия на крипто сектора. Дългосрочните ефекти върху криптовалутите ще зависят до голяма степен от продължителността на търговския конфликт и неговите по-широки икономически последици.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорът на Bank of America потвърди слуховете за стабилна монета

Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.

17.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Citigroup проучва възможността за стартиране на стабилна монета

Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.

16.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.