Начало » Китай краде AI тайни, за да шпионира САЩ – WSJ

Китай краде AI тайни, за да шпионира САЩ – WSJ

27.12.2023 21:00 2 мин. четене Kostadin Dimitrov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай краде AI тайни, за да шпионира САЩ – WSJ

През един летен ден на юли 2018 г. плановете на Сяолан Джан да лети от Сан Хосе, Калифорния, до Пекин са прекъснати, когато федерални агенти го задържат на Терминал Б на летището в Сан Хосе по сигнал на екипа по сигурността на Apple.

Джан, бивш служител на Apple, беше изправен пред обвинения в кражба на търговски тайни, свързани с инициативата на компанията за автономно шофиране.

Този инцидент символизира сблъсък в продължаващото тайно съревнование между Съединените щати и Китай за господство в сферата на изкуствения интелект (AI). Двете държави се борят за всяко предимство, за да овладеят технологията, която е готова да промени икономиките, геополитиката и войната.

AI заема важно място в списъка на Федералното бюро за разследване на САЩ с критични технологии, които се нуждаят от защита. По същия начин Китай го е включил в списъка на технологиите, които трябва да бъдат пробити до 2025 г. Макар че уменията на Китай в областта на изкуствения интелект са страховити, последните предупреждения на американските разузнавателни служби надхвърлят обикновената кражба на интелектуална собственост.

Освен за придобиване на търговски тайни, съществуват опасения, че Китай може да използва ИИ за събиране и съхраняване на данни за американски граждани в безпрецедентен мащаб.

Според директора на ФБР Кристофър Рей потенциалното използване на AI от страна на Китай може да засили съществуващите хакерски операции, като използва американската технология срещу страната. Китай обаче отрича да се занимава с хакване на американски мрежи, като контрира с обвинения, че самите САЩ са основен хакерски субект и глобален киберкрадец.

Неотдавнашните инициативи на ФБР изместиха фокуса към защита на производителите на чипове, способни да обработват AI програми, подчертавайки преходния характер на напредъка на тази технология. Дори алгоритмите да бъдат откраднати днес, бързият напредък може да ги направи остарели в рамките на месеци.

Правните битки, като например делото на Applied Materials срещу Mattson Technology за предполагаема кражба на търговска тайна, подчертават интензивността на това технологично съперничество. Притесненията за миграция на тайни на изкуствения интелект към Китай накараха компании като OpenAI да си сътрудничат с правоприлагащите органи, след като възникнаха подозрения за служител, който може да изнесе патентована информация в Китай.

Мащабът на нарушенията на сигурността на данните, свързани с Китай през последното десетилетие, включително тези, насочени към големи корпорации и правителствени агенции, подхранва тревогата на анализаторите на разузнаването в САЩ. Огромните масиви от откраднати данни, допълнени от изкуствен интелект, пораждат опасения относно потенциалната способност на Китай да използва тази информация за шпионски цели.

Въпреки че опасенията са големи, технологичните лидери признават защитния потенциал на AI срещу такива заплахи. Те твърдят, че е важно изкуствения интелект да се използва като стабилен защитен механизъм, дори и нападателните му възможности да продължават да будят безпокойство.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Поредната крипто измама засегна депутат от Обединеното кралство – какви са последиците?

Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.

17.04.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трейдър е изправен пред затвор за укриване на данъци от NFT продажби

Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.

14.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов малуер атакува големите крипто портфейли

Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.

13.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Aвстралия затяга контрола срещу крипто измамите

Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.

10.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.