Миналата година САЩ предприеха агресивни мерки за ограничаване на военното развитие на изкуствения интелект на Китай, като ограничиха продажбата на усъвършенствани американски чипове, които са от решаващо значение за обучението на системите за изкуствен интелект.
Напредъкът в технологията на генеративните AI чипове доведе до по-мощни предложения, достъпни в Китай, макар и умишлено ограничени, за да се намалят възможностите им в сравнение със световните аналози.
Това предизвика значителни поръчки от страна на китайски компании, като например $5 милиарда за чипове на Nvidia, използвани за обучение на големи AI модели.
Очаква се скокът на глобалното търсене на продуктите на Nvidia да подпомогне финансовите ѝ резултати за второто тримесечие.
На фона на опасенията за по-строг контрол върху износа от страна на САЩ, бързината за придобиване на чипове се дължи както на търсенето на подобрени чипове за обучение, така и на опасенията за бъдеща липса на такива.
Главният учен на Nvidia, Бил Дали, предвижда разширяване на разликата между възможностите на Китай и света за производство на чипове поради ускоряващите се изисквания за AI oбучение.
Контролът върху износа от страна на САЩ през 2022 г., който включваше ограничаване на скоростта на обработка на чиповете и скоростта на предаване на данни, имаше за цел да ограничи продажбите на усъвършенствани чипове в Китай.
Nvidia се съобрази с това, като намали скоростта на трансфер на данни на своите процесори A100, създавайки модела A800 за Китай, последван от подобни мерки за процесора H100 с версията H800.
Чиповете H800 в Китай имат скорост на трансфер на данни 400 GB/s, което е под ограничението за САЩ от 600 GB/s, което води до по-дълго време за обучение на изкуствения интелект и до увеличаване на разходите.
Въпреки това чиповете H800 остават по-мощни от предишните предложения и се радват на голямо търсене.
Китайските технологични компании разчитат на Nvidia за ефективно предварително обучение на езикови модели с помощта на чиповете от серията 800, което надделява над опасенията за цените.
Софтуерната екосистема на Nvidia, включително архитектурата CUDA (Compute Unified Device Architecture), допълнително укрепва инфраструктурата на изкуствен интелект.
Анализаторите прогнозират, че китайските компании може скоро да се сблъскат с предизвикателства поради ограниченията във взаимовръзките между чиповете от серия 800, което ще възпрепятства интензивните проучвания на AI, свързани с данни.
Източник: Financial Times
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.