Kитайски гражданин, който съобщи, че е придобил 2,099 биткойн през 2015 г. (понастоящем оценявани на $13,5 милиона) чрез изнудване на компания, ги е продал само за около $300 000.
Човекът е изнудвал компания и успял да присвои голямо количество от псевдонимната криптовалута. След като заменил биткойна за физически пари, китайският гражданин използвал средствата, за да направи авансово плащане на апартамент, купува си чисто ново BMW и депозира част от парите в банковата си сметка.
Съгласно съдебните документи, публикувани на 6-ти ноември, случаят с биткойн изнудване означава, че човекът изнудва дружеството, след като е открил някои доказателства за това, че фирмата е извършила няколко незаконни сделки.
Съдебните документи са идентифицирали обвиняемия като Ду Бинг и прокурорите са казали, че Бинг е заплашил Дженг (секретар на борда на компанията), като му е казал, че ще разкрие незаконната дейност на фирмата.
Бинг също успял да принуди компанията да му плати 3 милиона китайски юана (около $432 000 долара) в биткойн. По онова време, Дженг е можел да закупи 2 101 209 биткойн, тъй като криптовалутата се е търгувала за около $200 (през 2015 г.).
След като Бинг получава биткойните от Дженг, веднага ги превръща в пари, за да купи различни луксозни стоки. По съдебни документи, Бинг е осъден на 13 години затвор, тъй като е обвинен в изнудване.
Обвиняемият е осъден да плати глоба от 50 000 CNY (около $7 200 ), а стоките, които е закупил чрез средствата получени от изнудването, са били конфискувани от властите.
Адвокатът на Бинг твърди, че в момента няма закони в Китай за сделки, свързани с Биткойн, тъй като това е свободно регулирана виртуална стока. Нямало е и доказателство, че обвиняемият е закупил колата и недвижимите си имоти с помощта на биткойн, според адвоката на Бинг.
Съдът обаче каза:
Въпреки че е невъзможно да се определи източникът на биткойните в хардуерния портфейл на Ду, което се дължи на анонимната природа на криптовалутата, има достатъчно доказателства, че Бинг е избрал Биткойн като начин за плащане, за да прикрие престъпните си действия.
Както се съобщава през октомври, 21-годишен жител на Северен Лондон и компютърен анализатор е хакнал 319 милиона iCloud акаунти. Киберпрестъпникът, наречен Керем Албайрак, е поискал от Apple Inc да плати $150 000 в биткойн, в замяна на това, той да не продава хакнатите профили.
Албайрак обаче беше проследен от властите и обвинен в изнудване и „неразрешени действия, които възнамеряват да възпрепятстват достъпа до компютър“.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.