Въпреки широко разпространените спекулации, че Китай остава един от най-големите държавни притежатели на Биткойн, някои експерти твърдят, че това вече може да не е така.
Докладите сочат, че макар официалните данни да отразяват, че Китай все още притежава около 194,000 BTC, някои анализатори смятат, че страната тихомълком се е освободила от притежанията си. Питър Шиф, известен защитник на златото и откровен критик на Биткойн, твърди, че Китай се е отказал от позициите си в BTC преди месеци, отхвърляйки слуховете за разгаряща се конкуренция със САЩ за доминираща позиция в областта на дигиталните активи.
Твърдението на Шиф съвпада с по-ранни изявления на крипто анализатора Ки Йонг Джу, който предположи, че през януари Китай е продал Биткойн, свързан с печално известната измама PlusToken.
Ако това е вярно, то ще противоречи на публично достъпните данни, подхранвайки дебатите дали Китай все още е основен притежател на Биткойн. Шиф също така критикува спекулациите, че Китай и САЩ участват в „надпревара във въоръжаването с водещия дигитален актив„, като предполага, че подобни разкази са просто опити за повишаване на цената на ВТС. Според него Китай няма интерес да се състезава за крипто надмощие и продължава да дава приоритет на златото като предпочитано средство за съхранение на стойност.
Междувременно пазарната активност на Биткойн отразява типичния четиригодишен цикъл, характеризиращ се с резки увеличения на цените, последвани от корекции. През 2023 г. криптовалутата отбеляза впечатляващ ръст, но през 2024 г. годишното ѝ представяне се забави. Началото на 2025 г. също представляваше предизвикателство, като през февруари ВТС отбеляза спад, преди да демонстрира леко възстановяване през март. Анализаторите предвиждат по-нататъшна волатилност, но очакват продължаване на дългосрочната възходяща тенденция.
Политическият пейзаж в САЩ изигра решаваща роля за оформянето на траекторията на Биткойн. Откакто Доналд Тръмп встъпи в длъжност, неговата администрация прилага прокриптографски политики, включително създаването на национален ВТС резерв. Засега този резерв се състои само от конфискувани дигитални активи и все още не е ясно дали или кога правителството на САЩ ще започне активно да купува Биткойн за стратегически холдинги.
След кратка пауза в покупките си на Биткойн, Strategy изглежда готова да се върне на пазара.
Свързаните с Биткойн инвестиционни продукти в Съединените щати изпитват натиск, тъй като напрежението между Вашингтон и Пекин натежава върху рисковите пазари.
Според неотдавнашна актуализация на компанията за крипто анализи Alphractal Биткойн може би се приближава до ключова точка на пречупване.
Шведският депутат Рикард Нордин отправи провокативен въпрос към министъра на финансите на страната: Трябва ли Швеция да обмисли възможността да вклюзи Биткойн в своя резерв?